Чимало скептиків намагаються відкинути воскресіння. Джон Макдауел також був серед них. Він витратив більше 700 годин на дослідження доказів воскресіння. Про важливість воскресіння Макдауел написав: «Я зробив висновок, що воскресіння Ісуса Христа є одним із зловмисних, поганих і безсердечних обманів, нав’язаних людству, чи найфантастичніший та надприродний факт в цілій історії».
Отже, воскресіння Христа – це фантастичний факт чи вигаданий міф?
Щоби дізнатися, нам потрібно розглянути історичні докази та зробити власні висновки. Спочатку розглянемо, що відшукали і до яких висновків прийшли скептики, котрі досліджували питання воскресіння.
Циніки та скептики
Проте не всі готові безпристрасно розглядати докази. Бертран Рассел визнає, що в своїм переконанні про Ісуса Христа він «не враховує» історичних фактів. Історик Джозеф Кемпбелл, не наводячи жодних аргументів, спокійно заявляє авдиторії, телеканалу PBS, що воскресіння Христа не є реальною подією. Інші вчені, такі як Джон Домінік Кроссан із групи «Jesus Seminar», погоджують з ним. І жоден із цих скептиків не подає ніяких доказів, щоби підкреслити свою точку зору.
Справжні скептики, на відміну від циніків, зацікавлені в наданні доказів. В редакційній статті журналу «Skertis» із заголовком «Хто такий скептик?», ми знаходимо наступне визначення: «Скептицизм це… застосування розумних аргументів до всіх, без виключень, питань – в тому числі і до «священних корів». Іншими словами… скептики не розпочинають вивчення питання, заздалегідь відкидаючи можливість того, що досліджуваний феномен може бути реальною подією чи, що твердження вважається істинним. Коли ми говоримо, що ми «настроєні скептично», то ми маємо на увазі те, що нам потрібні переконливі докази для того, щоби повірити».
На відміну від Рассела і Кроссана, чимало скептиків вивчали докази воскресіння Ісуса Христа. В цій подальшій статті ми побачимо думки декотрих із них, розглянемо їхню класифікацію доказів щодо найголовнішого питання історії людства: чи насправді Христос воскрес із мертвих?
Пророцтво про Себе
Перед смертю Ісус сказав Своїм учням, що Його зрадять, арештують та розіпнуть, і що Він воскресне через три дні після смерті. Дивний план! Що приховується за цим Його планом? Христос не збирався розважати за вимогою; навпаки, Він обіцяє, що Своєю смертю та воскресінням доведе людям, що Він дійсно був Месією.
Дослідник Біблії Уілбур Сміт робить таке зауваження щодо Ісуса Христа: «Коли Він сказав, що Він Сам воскресне із мертвих, на третій день після Його розп’яття, Він сказав таке, що міг би насмілитися сказати тільки дивак, який надіється, що хтось із учнів ще продовжить йти за Ним, чи той, хто був переконаний, що Він воскресне. Жоден із засновників релігій в світі, які тільки відомі людству, не насмілився сказати щось подібне».
Іншими словами, оскільки Христос однозначно говорить Своїм учням, що Він воскресне, то невиконана обіцянка відразу ж відкрила б цей обман. Проте ми тут забігаємо вперед. Яким чином Ісус помер перш, ніж Він воскрес (якщо Він воскрес)?
Страшна смерть, а потім…?
Ми дізнаємося, якими були останні години земного життя Ісуса Христа, якщо подивилися фільм Мела Гібсона «Страсті Христові». Якщо ми пропустили деякі кадри цього фільму, бо просто не могли дивитися на жорстокі муки Ісуса, то нам слід відкрити на останні сторінки будь-якого Євангелія, щоби дізнатися, що там відбулося.
Як і пророкував Ісус, Він був зраджений одним із Його ж учнів, Юдою Іскаріотом, заарештований. Інсценований суд римського прокуратора Понтія Пилата осудив Його за зраду та засудив до розп’яття на дерев’яному хресті. До розп’яття на хресті Ісус був жорстоко побитий батогом, в який були вплетені куски із металу, котрі розривали тіло під час удару. Його били кулаками, ногами, плювали в обличчя.
Згодом римські кати прибили залізними цвяхами руки і ноги Ісуса до хреста. І, на кінець, поставили хрест між двох інших хрестів, на котрих були розіпнуті злочинці.
Ісус висів так біля шести годин. Потім в три години після полудня, точніше, в той час, коли приносили агнця в жертву за гріхи в юдейський празник Песах Ісус промовляє: «Здійснилося» і помер. Раптом небо потемніло і відбувся землетрус.
Пилат вимагав підтвердження того, щоб Ісус був дійсно мертвим, перш ніж дозолити похоронити Його розіпнуте тіло. Тому римський воїн пронизав ребра Ісуса списом. Кров і вода витекли з рани, що підтвердило, що Ісус був мертвим. Тіло Ісуса зняли з хреста та похоронили в гробниці Йосифа Ариматейського. Потім римські воїни закрили гробницю і охороняли її цілодобово.
Учні Ісуса були шоковані. Професор Дж. П. Морланд пояснює, наскільки вони були подавлені та збиті з толку смертю Христа на хресті. «Вони більше не були переконані, що Ісус був посланий Богом. їх також вчили, що Бог не допустить мученичої смерті Свого Сина. І вони розійшлися в різні сторони. Поширення науки Христа майже зупинилося».
Всі надії були втрачені. Рим та юдейські первосвященики, здавалося, перемогли.
Джерело: Y-Jesus