Найперше, слід мати на увазі, що всі ваші докази та факти будуть «Свідкам Єгови» сприйматись через фільтр, який сформувався перебуванням в організації, де робиться все, щоб не довіряти вашій інформації, а довіряти тільки тій, яка походить із надійного джерела, тобто із самої організації.
Дитина не може безболісно сприймати критику своєї матері, навіть, якщо та мама має свої недоліки. Некоректна критика матері викличе спротив у дитини. «Вартова Башта» – це така «мама» Свідків Єгови. Це не просто релігійна доктрина, але психологічна система основана на почутті прив’язаності та вдячності за духовне окормлення. Тим більше, що сама організація вказує на прямий зв’язок із Богом та Біблією.
“Иегова Бог предоставляет нам помощь через Свое инспирированное Слово, через Свой святой дух и через Свою видимую организацию.” (Сторожевая Башня, 15.02.1991 г., стр. 29).
Кожен Свідок Єгови потенційно не розташований для прийняття іншої точки зору, крім доктрини Сторожової Башти. Йому просто немає потреби вислуховувати ваші питання, ваші факти, сприймати вашу критику, бо він переконаний у своїй правоті. Йому нема потреби шукати відповіді на ваші питання, бо він переконаний, що ці відповіді у будь-якому випадку є в Товариства. Їм достатньо тієї інформацію, яку вони можуть почерпнути із своїх публікацій, вся інша інформація за замовчуванням є помилкова, бо походить не із істинного Божого джерела.
“Чтобы еще успешнее прославлять имя Иеговы, нам также необходимо еще больше использовать христианские публикации, которые Иегова Бог предоставляет через помазанного «верного и благоразумного раба» (Матфея 24:45-47).” (Сторожевая Башня, 15.09.1994 г., стр. 12).
Розмовляючи із свідком, вам слід розуміти чого не можна робити, бо ваша розмова перетвориться у його ввічливу присутність, у нього появиться бажання якнайшвидше піти. Ніколи не допускайте, щоб ваша розмова перейшла у суперечку. А з іншого боку вам треба розуміти, про що розмовляти, щоб утримати його уваги, щоб заставити його задуматись. Необхідно дати йому зрозуміти, що ви йдете не проти Бога Єгови та Його організації, але намагаєтесь вияснити чи дійсно Товариство Сторожової Башти є від Бога «усе перевіряйте…» (1Солунян 5:21 ).
Відомо, що Свідки Єгови проповідують по двоє, це досить сильний психологічний захист. Ніколи не старайтесь переконати свідка у присутності іншого члена організації. Або одного «позбудьтеся», або зустріч проведіть так, щоб спровокувати індивідуальну зустріч. Не повинно бути ніякої прямої опозиції, не настоюйте на своїй правоті, бо Свідки все рівно її не приймуть.
Не слід зразу критикувати доктрину Свідків чи будь-яких сектантів. Замість цього послідовно розбирайте кожну тему, що обговорюється. Попросіть, щоб сам Свідок розповів про своє вчення. Послідовно та логічно ставте питання, щоб за його власними твердженнями виявити всі помилки чи необґрунтовані припущення.
Ніколи не намагайтесь полемізувати, перекидатись біблійними текстами. Оцініть ситуацію та наскільки свідок готовий критично говорити про організацію. Не давайте відходити від неприємної для свідка теми. Нема сенсу вести діалог, якщо свідок сам претендує на провадження діалогу, основні питання повинні ставити ви. Дайте зразу зрозуміти, що зараз не ведеться мова про те, яка релігія краща чи який переклад Біблії кращий.
Проте вкажіть, що мова йде про Організацію Свідків Єгови, де ви помітили певні помилки. В свідомість Свідка організація повинна втратити свій божественний статус. Будь-яка конфесія може помилятись в чому-небудь, але вона не обманює своїх послідовників, вона відкрито заявляє про свої помилки.
Завжди не просто давайте людині певну інформацію, але давайте їй нагоду задуматись. Не робіть акцентів на конфесії, вам слід людину привести до Христа, а не до конфесії, а, отже, перед очима має бути Христос. Людина не повинна відчувати, що їй хочуть просто замінити релігію. Визначте та розмежуйте поняття «релігія» та «Церква Христова». Вкажіть на досвід древньої Церкви, в котрій немає слідів вчення Свідків Єгови.
На початку можна вказати на те, що вчення в організації змінювались, тому і нинішній статус вчення теж можливо не остаточний. При аналізі віровчення слід спочатку показати чому Вартова Башта неправильно розуміє певні питання, і тільки після цього показати протилежну точку зору.
Чому свідки вірять у те, що Ісус – архангел Михаїл, але не можуть на підтвердження цього навести жодної біблійної цитати. Теж можна зачепити тему, чому в Новому Завіті відсутнє ім’я Бога, чому пророцтва з ім’ям Бога сповнились у Христі. Завжди робіть висновки наскільки можна довіряти твердженням Вартової Башти.
Напевно, що Свідок почне вказувати на інші християнські доктрини, які не правильні з точки зору Товариства Вартової Башти. Не дозволяйте втягувати себе в складні та довгі диспути, це ні до чого не приведе, кожен залишиться при своїх інтересах. Уникайте певний час тем про безсмертя душі, хрест, ікони, рай, переливання крові, хоча б до того часу, поки не будуть доказані основні істини християнства.
Завжди підкреслюйте, що Свідки Єгови мають схожість з іншими культами, але вони навіть не здогадуються про це. Наприклад, вони стверджують, що тільки вони займаються розповсюдженням Благої Звістки. Проте це зовсім не так, бо не менш ефективно цим займаються інші церкви та конфесії.
Пам’ятайте, що Свідок не повинен відчувати небезпеку з вашого боку, що ви хочете його переконати і не намагайтесь на початку це робити. Ваша мета: не виграти і не програти диспут, ви повинні постаратись відкрити очі Свідку Єгови на його організацію.
За книгою: Игорь Скерцо «Тайное Царство Старожевой башни»