Зустріч із Божою славою

«І говорив (Мойсей): «Покажи мені, благаю, Твою славу!» (Вих. 33:18). До цього часу Мойсей бачив надзвичайну Божу славу: Божі кари, котрі бурхливим потоком вилилися на єгиптян; море, котре за порухом його руки, розступилося перед ізраїльським народом; гору Синай, де він отримав Десять Заповідей, котрі написав Сам Господь. Мойсей переживав ці надприродні явища й чуда, і розумів серйозність задачі, котру він мав вирішити, і він з місця не рушає, не переконавшись, що Бог йде з ним, що Він поруч.

Що таке слава Божа?

Напевно, що найкращим визначенням буде: прояв божественних якостей й досконалостей Бога. Іншими словами: Божі якості, Його атрибути, Його характеристики, виявляються таким чином, що ми можемо їх бачити, слухати, відчувати, доторкатися і знати. Це те ж сам, що так довго шукав Мойсей.

«І говорив (Мойсей): «Покажи мені, благаю, твою славу!». І (Господь) відповів: «Я появлю перед тобою всю мою доброту і виголошу перед тобою ім’я Господа; і милуватиму, кого милуватиму, і милосердуватимусь, над ким буду милосердуватись». І додав: «Лиця ж мого не можна тобі бачити, бо людина не може бачити мене і жити» (Вих. 33:18-20).

Бог радить Мойсею заховатися в щілині гори, щоби таким чином оберегти себе від Божої могутності та слави. «І пройшов Господь (יהוה – Яхве) перед ним, промовляючи: «Господь (יהוה), Господь (יהוה)! Бог милосердний і ласкавий, нескорий на гнів, многомилостивий, і вірний, що зберігає ласку для тисяч, прощає беззаконня, злочини й гріхи, що не залишає нічого без кари, що карає провину батьківську на дітях і внуках до третього й четвертого покоління» (Вих. 34:6-7).

Ім’я Бога (יהוה) згадується в цьому уривку тричі і означає Господь. Це ж саме ми знаходимо в іншому місці: «Слухай, Ізраїлю, Господь (יהוה) Бог наш, Господь (יהוה) єдиний. Любитимеш Господа (יהוה), Бога твого, всім серцем твоїм і всією душею твоєю, і всією силою твоєю» (Втор. 6:4-5). Святе Боже Ім’я знову згадується тричі, надаючи забарвленості і значущості Його божественній славі та могутності.

Сім досконалостей Бога:

Милостивийרַחוּם – рахум – милостивий, милосердний, чоловіколюбний, співчутливий.

Милосерднийחַנּוּן – ханун – милосердний, милостивий.

Довготерпеливийאֶרֶךְ אַפַּיִםерех апаїм – Той, Хто не поспішає карати.

Багатомилостивийרַב-חֶסֶדрав хесед – Той, Хто багатий на милосердя, благословення, милість.

Істиннийאֱמֶת – емет – багатий на милосердя та повний істини.

Всепрощаючий – Той, Хто прощає всі наші гріхи та провини.

Справедливий Суддя – Той, Хто не залишає без покарання винних.

Природа нашого Бога – це співчуття, милосердя, довготерпеливість, вірність, любов та прощення. Навіть тоді, коли Він виливає весь Свій гнів, як про це пише книга Одкровення, навіть тоді Ангели прославляють Його справедливість та праведність. Благий Бог не може залишити без контролю зло і не зупинити його. Правосуддя вимагає того, щоби Він, як добрий та справедливий Суддя, чинив праведні суди. І саме це Він це робить.

«Впав Мойсей притьмом на коліна й поклонився до землі, і мовив: «Коли я знайшов ласку, Господи, в твоїх очах, нехай іде Господь посеред нас. Правда, що це народ твердолобий, та ти все ж таки прости беззаконня наше та гріх наш, і візьми нас собі в насліддя» (Вих. 34:8-9).

Це єдина вірна відповідь, котра торкається Божої слави. Поклоніння, захоплення й покаяння – це те, що потрібно людині. Ізраїльський народ мав можливість спостерігати за Божою працею й бачити Його могутні чуда. Тільки Мойсей зумів зустрітися з Богом в Його славі – близько і особисто. І тоді він отримує розуміння про те, Ким є Бог, і усвідомлює, що його чекає попереду.

 «Господь творить правосуддя і суд усім прибитим. Він показав Мойсеєві свої дороги, синам Ізраїля діла свої. Милосердний Господь і добрий, повільний до гніву і вельми милостивий. Не буде вічно він змагатись й не буде гніватись повіки. Не за гріхами нашими учинив він із нами, і не за провинами нашими відплатив він нам. Бо як високо небо над землею, така велика його милість над тими, що його бояться. Як далеко схід від заходу, так віддалив він від нас злочинства наші. Як батько милосердиться над синами, так милосердиться Господь над тими, що його бояться» (Пс. 103:6-13).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *