Дуже часто ми можемо помітити, як людина може деградувати під впливом алкоголю, наркотиків чи іншої залежності. І це, направду, є страшно. Страшно тому, що вона нищить свою душу. Страшно тому, що вона не впізнає своїх рідних: батьків, дітей, дружину. Вона не бачить нічого, окрім своєї пристрасті. Ми бачимо, що біс не може зробити нічого без співучасті людини. Він не може проявити себе, йому потрібен хтось, через кого він може діяти у світі. І ось, ті біси, котрі були вигнані із цих біснуватих, опиняються в стаді свиней.
*** *** ***
Для нас можуть бути дивними слова євангелиста Матея про те, що: «все місто вийшло Ісусові назустріч і, побачивши його, попросили, щоб відійшов з їхніх околиць» (Мт. 8:34). На їхніх очах відбулося неймовірне чудо, бо ці біснуваті тероризували їхню округу, завдавали певних проблем. І, здається, вони мали зрадіти, що їхні співбрати можуть повернутися до їхніх родин, а натомість вони говорять Ісусу: «Іди від нас геть». Вони, ніби говорять до Христа: «Навіть, якщо ти праведник, пророк та Месія. Навіть, якщо ти зцілив когось із нас, то хто ж нам поверне втрачене стадо свиней? Хто дозволить нам жити так, як ми жили, якщо ти будеш поруч із нами? Адже, коли Ти будеш біля нас, то ми повинні стати іншими людьми. А ми так цього не хочемо».
І гадаринські юдеї залишаються з тим, що вони мали. Вони залишаються з відчуттям того, що вони є настільки праведними, що їм не потрібна присутність живого Бога. Вони не помічають, що вся ця історія промовляє, як до них, так і до нас, що те, що сталося із тим стадом свиней, може стати з будь-ким, якщо він відкидає Бога та відкриває свою душу для диявола.
І тільки колишні біснуваті, отримавши зцілення, повертаються в свій край, котрий відкинув Учителя та Спасителя, щоби бути свідками того чуда, яке відбулося з ними. Нам невідома, яка подальша їхня доля, проте нам відомо одне: одержуючи від Бога дар життя, здоров’я, добробут, ми не маємо права не дякувати Богу за це все.
*** *** ***
Після того, як Ісус заспокоїв бурю на морі, Його учні роздумували хто Він такий? І ось, зараз, ми отримуємо відповідь на це питання. І, як не дивно, відповідь дають саме два біснуватих, котрі назвали Ісуса – Сином Бога. Так, Його пізніше будуть називати учні: «Ти істинно – Син Божий!» (Мт. 14:33), Петро: «Ти – Христос, Бога живого Син» (Мт. 16:16), первосвященик: «Ти Христос, син Божий» (Мт. 26:63) та римський сотник біля підніжжя хреста: «Це справді був Син Божий!» (Мт. 27:54). Чому ж такі важливі слова прозвучали із уст біснуватим? Напевно, тому, що Сином Божим було прийнято називати Месію. А так, як євреї вірили, що Месія прийде судити та виправляти світ, то і біси розуміли, що з Ісусом прийшов кінець їхньої свободи. І це дійсно так, бо те, що сталося з бісами – це початок перемоги над будь-яким злом, котре здійсниться після Його смерті та воскресіння.
Райт Н. Т. Матфей Евангелие. Популярный коментарий. / Перекл. Е. Волкова, Москва: ББІ,2010
*** *** ***
Нераз ми звертаємо занадто велику увагу на силу злого духа. Коли б хтось із невіруючих людей почув, як говоримо про лихого, то подумав би, що крім правдивого Бога ще є якийсь фальшивий, другий володар світу. Христос не хоче, аби ми занадто цікавилися справами, пов’язаними із злим духом.
ієрм. Макарій. Усі будуть навчені Богом. Щонедільні проповіді ієромонаха Макарія, Брошнів-Осада: Таля 2017, 26.
*** *** ***
Безперечно, ми маємо пам’ятати, що злі духи – це реальність, але не намагаймося пізнати цей світ (світ злого), бо він може нас знищити… Найсильніший захист проти злих духів не є знання про них, а наша конкретна любов і служіння Богові та людям. Ось, власне, цього лукавий найбільше боїться, бо не любить і не хоче служити нікому…
ієрм. Макарій. Усі будуть навчені Богом. Щонедільні проповіді ієромонаха Макарія, Брошнів-Осада: Таля 2017, 26.
*** *** ***
…Скільки разів євангелист Матей згадує у своїй євангелії про злого духа. Невже часто? У 28-ми главах він говорить про це тричі: у розповіді про гадаринських біснуватих; про німого біснуватого і про біснуватого юнака, якого привів батько.
ієрм. Макарій. Усі будуть навчені Богом. Щонедільні проповіді ієромонаха Макарія, Брошнів-Осада: Таля 2017, 27.
*** *** ***
Це перший екзорцизм в Євангелії від Матея: Ісус перемагає злих духів, які тримають нас в неволі в гробах і провокують в нас агресивне ставлення до інших.
Фаусті С. Канелла В. У школі Матея: Євангеліє, яке варто перечитувати і слухати, яким варто молитись і ділитись. / Перекл. О. Бодак, Львів: Свічадо 2017, 134.
*** *** ***
…що вийшли з гробниць (Лк 8,27б). Йдеться про гроби, видовбані у скелі, чи природні печери поза межами міста. За традицією, це місця нечистоти, і там була їхня «оселя» (Мр 5,3; пор. Іс 65,4).
але такі люті, що ніхто не міг перейти тією дорогою. Ця подробиця, яка є тільки в Матея, мабуть, має символічне значення: демони перекривають всім «дорогу» до спасіння.
і почали кричати:
Що нам і тобі (пор. Мр 1,24; Лк 4,34). Це біблійний вислів який демонструє відмову від будь-яких стосунків (пор ІН 22,24; Суд 11,12; 2 Сам 16,10; 19,23; 1 Цар 17,18; пор. також: Йо 2,4 на весіллі в Кані!) і означає відкинення будь-якого втручання, божественного чи людського. Біс визнає несумісність між собою та Ісусом, яка веде до сум’яття в його володінні.
Сину Божий? Таке звертання вже звучало з уст сатани в пустелі (Мт 4,3.6а).
Біси мають справжню прозорливість до надприродного. Під час земного життя Ісуса вони були єдиними сотворіннями які його впізнавали і відразу ж виголошували, ким він є.
Прийшов єси сюди, щоб нас мучити перед часом? Уточнення сюди і перед часом властиві для розповіді Матея і можуть означати «перед годиною суду» або ж, за іншими версіями, «наперед відносно часу, коли біс буде остаточно переможений» (Пасха).
Фаусті С. Канелла В. У школі Матея: Євангеліє, яке варто перечитувати і слухати, яким варто молитись і ділитись. / Перекл. О. Бодак, Львів: Свічадо 2017, 135-136.
*** *** ***
Оздоровлений чоловік, який повернувся до своєї людської гідності і свободи, важить менше, ніж захист матеріальних інтересів місцевих людей. Визволення від зла може спричинити матеріальні збитки!
Фаусті С. Канелла В. У школі Матея: Євангеліє, яке варто перечитувати і слухати, яким варто молитись і ділитись. / Перекл. О. Бодак, Львів: Свічадо 2017, 136.
*** *** ***
А як ми реагуємо на «навернення», на зцілення іншого? Радіємо чи виявляємо «стурбованість»? Ісусові чуда стають причиною радикальних рішень, але часто в протилежних напрямках: їх або приймають, або відкидають…
Бувають ситуації, коли присутність Божа створює незручності для наших безпосередніх інтересів.
Фаусті С. Канелла В. У школі Матея: Євангеліє, яке варто перечитувати і слухати, яким варто молитись і ділитись. / Перекл. О. Бодак, Львів: Свічадо 2017, 137.
*** *** ***
У край гадаринський: За Марком та Лукою, це чудо стається в країні Геразин- ський. І Гераза, і Гадара лежали в районі Десятимістя – краї, що переважно був заселений язичниками. Проте Гадара була значно ближче до узбережжя моря, ніж Гераза (у той час велике та красиве місто), та, ймовірно, саме Гадара була головним містом цього краю. Деякі з екзегетів розбіжність у розповідях євангелистів пояснюють тим, що Господь, зійшовши на берег коло Гадари, мав намір рушити до Герази (тією дорогою). Це перша згадка в Євангелії від Матея про те, що Господь відвідував поганські околиці.
зустріли Його два біснуваті: Ще одною відмінністю розповіді Матея є згадка про двох біснуватих, тимчасом як у Марка та Луки згадано лише про одного. Подібне подвоєння знаходимо також у розповідях про зцілення двох сліпців із Витсаїди (Мт. 9, 27) та з Єрихону (Мт. 20, 23). Цю особливість у Матея, ймовірно, можна пояснити тим, що, за юдейським законом, для підтвердження істини було потрібно два свідки (виходячи із Втор. 19, 15: «на слово двох свідків або на слово трьох свідків справа стане чинною»; пор. Мт. 18,16; 2 Кор. 13,1). Таким чином, ці чуда є свідченням месіанської влади та сили Ісуса.
що вийшли з гробів: Порожні гроби (печери) вважали ритуально нечистими та, за поширеним переконанням, яке поділяли як язичники, так і юдеї, їх вважали місцем перебування злих духів. Біснуваті жили в гробах, оскільки були вигнані з міст і селищ. Своїм словом, яким виганяє бісів, Господь водночас виводить і з гробу, такі люті, що ніхто не міг перейти тією дорогою: здавалось би, що злі сили остаточно та незворотно перемогли й торжествують.
о. Ігор Цмоканич. Коментар до Євангелія на 5-ту неділю по Зісланні Святого Духа //о. Тарас Барщевський та ін., Коментарі на Недільні євангелія, Львів: Свічадо 2015, 101.
*** *** ***
Що нам і Тобі, сину Божий? Інакшими словами: що Тобі до нас? Одне з найбільших і найгостріших запитань, що стоять перед людиною: що Богові до нас? Те, що робить Ісус, є відповіддю на це запитання, радше Його прихід, Він сам є відповіддю: «Бог бо так полюбив світ, що дав Сина свого Єдинородного, аби кожен, хто вірує в Нього, не загинув, а жив життям вічним» (Йо. З, 16). Бог той, хто залишає дев’яносто дев’ять овець, аби знайти одну заблукану (Лк. 15, 4-7).
перед часом: За юдейськими переконаннями, біси мають бути осуджені Судного Дня: до нього вони користуються певною свободою дій (пор. Од. 9, 5). Прихід Господа є початком цього Суду, знаком приходу Царства Божого та перемогою над царством сатани (Мт. 12, 28-30). Тут та в інших подібних уривках (розповіді про спокуси Ісуса в пустелі, екзорцизми) це добре розуміють злі духи. Ця подія стає провісником перемоги Христа над злом та Його смертю та Воскресінням.
Важливо підкреслити: біси знають, що Ісус є Сином Божим і, хоча не бажають коритися, не можуть противитися його слову. Вірити, отож, не означає тільки знати й визнавати, Ким є Ісус, – таку віру, що не виявляється в ділах І милосердя, ап. Яків називає бісівською: «Ти віруєш, що Бог один? – Добре робиш. І біси вірують, та тремтять» (Як. 2, 19). Віра – це передусім глибоке довір’я і послух (римський сотник), покора (жінка-ханаанянка) та виконання волі Отця Небесного (Мт. 7, 21).
о. Ігор Цмоканич. Коментар до Євангелія на 5-ту неділю по Зісланні Святого Духа //о. Тарас Барщевський та ін., Коментарі на Недільні євангелія, Львів: Свічадо 2015, 101-102.
*** *** ***
Неподалік від них паслося велике стадо свиней (Мт. 8:30)
Юдеї були в меншості на тих теренах, що й пояснює присутність стада свиней – нечистих для них тварин. І хоча самим юдеям було заборонено споживати свиняче м’ясо, деякі з них, зокрема ті, що жили серед язичників, вирощували свиней і торгували ними.
о. Ігор Цмоканич. Коментар до Євангелія на 5-ту неділю по Зісланні Святого Духа //о. Тарас Барщевський та ін., Коментарі на Недільні євангелія, Львів: Свічадо 2015, 102.
*** *** ***
Біси попросили Його: – Як Ти нас виганяєш, пошли нас в оте стадо свиней.
– Ідіть! – сказав їм. І вийшли з них, і ввійшли у свиней. Тоді все стадо кинулося з кручі в море й утопилось у хвилях (Мт 8:30-31).
«Ідіть» – сказав їм. Як і в розповіді про втихомирення бурі, підкреслено силу та владу, яку має Слово Ісуса (вистачає одного слова!), що приборкує хаос і перемагає демонські сили, перед яким вони безсилі.
Пояснюючи, чому Христос дозволив, щоб біси увійшли в свиней, св. Йоан Золотоустий подає три причини цього: щоб показати зціленим ту шкоду, якої біси їм завдавали; аби всі зрозуміли, що біси не наважились би увійти в свиней без Його дозволу; та щоб показати, що сталось би з нещасними, якби не чудесний Божий порятунок. Загибель свиней наочно демонструє поразку і знищення бісів, їхнє вигнання з цього світу – щоб вони не змогли більше нікому заподіяти шкоди.
Цей вірш є свого роду тестом для слухачів: на що ми звернемо увагу: на зцілення людей чи на загибель свиней? Відповідь буде свідчити про наші пріоритети.
о. Ігор Цмоканич. Коментар до Євангелія на 5-ту неділю по Зісланні Святого Духа //о. Тарас Барщевський та ін., Коментарі на Недільні євангелія, Львів: Свічадо 2015, 102.
*** *** ***
Розповіді Старого Завіту про чуда Мойсея, Іллі та Єлисея, які були пророками, спричинилися до того, що чудеса почали сприймати як одну з ознак пророцтва. Натомість для греків чудеса вказували на чарівника чи мага, якого слід було остерігатися. Втрата свиней могла лише посилити їхні побоювання та страх. Тим більше, оскільки євреї вважають свиней нечистими, то, може, їхній Месія винищить усіх свиней?
І ось цей страх свідчить про цінності та пріоритети. Потерпаючи від небезпечних біснуватих, люди з цим змирилися; за втратою ж своїх свиней не побачили зцілення двох нещасних. Загибель свиней сприйнято за більше зло, ніж страждання біснуватих. І часто загальні любов, милосердя та співчуття до ближніх закінчуються там і тоді, коли через них щось потрібно втратити; тобто саме тоді, коли любов потрібно проявити. А це ознака страшної, не менш небезпечної, одержимості, що ув’язнює людину, перетворюючи життя на гріб, роблячи її небезпечною для інших і для себе, – самолюбства, егоїзму, який так легко маскується під здоровий глузд, під т. зв. міщанські цінності.
о. Ігор Цмоканич. Коментар до Євангелія на 5-ту неділю по Зісланні Святого Духа //о. Тарас Барщевський та ін., Коментарі на Недільні євангелія, Львів: Свічадо 2015, 103.
*** *** ***
«Коли ж він прибув на той бік, у край гадаринський, зустріли його два біснуваті, що вийшли з гробниць, але такі люті, що ніхто не міг перейти тією дорогою. І почали кричати: «Що нам і тобі, Сину Божий? Прийшов єси сюди, щоб нас мучити перед часом?» (Мт. 8:28-29).
Два біснуватих, котрих Господь зустрів в Гадаринському краю, – це алегоричний образ людей-поган. Тут потрібно розуміти всіх тих людей, котрих диявол тримає в гріхах ідолопоклонства, котрі живуть життям далеким від Бога, без добрих діл, милосердя та любові. Ці біснуваті жили не в містах, серед людей, де дотримувалися закону та божественних заповідей, але серед гробів та печер, де панували ідоли та зображення мертвих (Хроматій Аквідейський. Трактат на Євангеліє від Матея 43:4).
Библейские комментарии отцов Церкви и других авторов I-VIII веков. Новый Завет. Том 1а: Евангелие от Матфея 1-13 / Пер. с англ., греч., лат. и сир. Под редакцией Манлио Симонэтти / Русское издание под редакцией Ю.Н. Варзонина. – Тверь: Герменевтика, 2007.
*** *** ***
Біси просили та кричали.
Біснуваті говорили: «Прийшов єси сюди, щоб нас мучити перед часом?» (Мт. 8:29). Вони не могли сказати, що не згрішили, але тільки просять, щоби їх не карали перед часом. Оскільки Господь бачив їхні злодіяння та беззаконня, бачив те, як вони спотворили та мучили Його створіння, то демони думали, що Він за всі їхні безчинства буде відтягувати час покарання. Тому вони просили та благали Ісуса не мучити їх передчасно. Просили ті, котрих не могли стримати залізні пута, котрі прийшли зв’язані та сковані; ті, котрі бігали горами, проваллями, печерами, котрі прийшли в поле; ті, котрі перегороджали іншим дорогу, зупинилися, побачивши Того, Хто зупиняє їх (Іван Золотоустий. Гомілія на Євангеліє від Матея 28:2).
Библейские комментарии отцов Церкви и других авторов I-VIII веков. Новый Завет. Том 1а: Евангелие от Матфея 1-13 / Пер. с англ., греч., лат. и сир. Под редакцией Манлио Симонэтти / Русское издание под редакцией Ю.Н. Варзонина. – Тверь: Герменевтика, 2007.
*** *** ***
Свині, в котрих увійшли демони, уособлюють образ невіруючих та нечистих людей, котрі, живучи з гріхами та пристрастях, надають бісам пристановище та прихисток. Вони, охоплені різноманітними облудами, піддаються спокусам та гріховним бажанням, їх душать та мучать демони, не даючи жодного шансу для поврави свого життя (Хроматій Аквілейський. Трактат на Євангеліє від Матея 43:5).
Библейские комментарии отцов Церкви и других авторов I-VIII веков. Новый Завет. Том 1а: Евангелие от Матфея 1-13 / Пер. с англ., греч., лат. и сир. Под редакцией Манлио Симонэтти / Русское издание под редакцией Ю.Н. Варзонина. – Тверь: Герменевтика, 2007.
*** *** ***
Недостойні раби просять Достойного: «Пошли нас в оте стадо свиней» (Мт. 8:31). Нечисть благає, щоби їх послали із гробів у свиней, оскільки вони не можуть позбавитися смороду, а тільки перемінити його. «Пошли нас в оте стадо свиней» (Мт. 8:31), – павші з небес просять бруду та смороду, після небесної краси вони благають про брудну свинячу калюжу. «Пошли нас в оте стадо свиней» (Мт. 8:31). Стадо посилається в стадо, що свідчить про кількість демонів, щоби всі зрозуміли, скількох демонів ці два біснуватих носили в собі. Їхню кількість не могло вмістити стадо свиней (Петро Хризолог. Зібрання проповідей 16.7).
Библейские комментарии отцов Церкви и других авторов I-VIII веков. Новый Завет. Том 1а: Евангелие от Матфея 1-13 / Пер. с англ., греч., лат. и сир. Под редакцией Манлио Симонэтти / Русское издание под редакцией Ю.Н. Варзонина. – Тверь: Герменевтика, 2007.
*** *** ***
««Ідіть» – сказав їм» (Мт. 8:32). Жалюгідні тварини віддані біса не тому, що вони цього так бажали, але, щоби показати, скільки жахливих демонів у людині, якою великою є їхня кількість, скільки їх бажають звести та погубити душу людини. Все, що існує, діє, рухається та живе, демони прагнуть погубити. Ніхто собі цього не може уявити: проти людського роду ведеться споконвічна ворожнеча, невгасимий гнів та злоба. Демони ніколи не відступають, поки їх не переможуть. І вони можуть завдавати людині шкоди тільки в тому випадку, коли вона сама їм дозволить. Тому Бог і віддає демонам цих жалюгідних тварин, щоби показати, що бісам не дозволено знову входити у людину. Нашими негідними вчинками, грішним життям, пристрастями та бажаннями, ми самі дозволяємо демонам входити в наше життя та шкодити нам. І тільки праведним життям, чеснотами, милостинею, молитвою, – ми зв’язуємо шию демонам на славу Божу.
(Петро Хризолог. Зібрання проповідей 16.8).
Библейские комментарии отцов Церкви и других авторов I-VIII веков. Новый Завет. Том 1а: Евангелие от Матфея 1-13 / Пер. с англ., греч., лат. и сир. Под редакцией Манлио Симонэтти / Русское издание под редакцией Ю.Н. Варзонина. – Тверь: Герменевтика, 2007.
*** *** ***
Вони просять Його, щоби Він віддалився з їхньої околиці, не через власну гордість, але через своє смирення, бо вважають себе негідними присутності Господа. Подібна ситуація стосується апостола Петра, котрий під час ловлі риби впав до ніг Спасителя: «Іди від мене, Господи, бо я грішна людина» (Лк. 5:8). (Єронім Стридонський. Коментар на Євангеліє від Матея 1.8.34).
Библейские комментарии отцов Церкви и других авторов I-VIII веков. Новый Завет. Том 1а: Евангелие от Матфея 1-13 / Пер. с англ., греч., лат. и сир. Под редакцией Манлио Симонэтти / Русское издание под редакцией Ю.Н. Варзонина. – Тверь: Герменевтика, 2007.
Тепер він вільний. Настільки вільний, що його не можуть утримати ні ланцюги, ні кайдани. Для нього не діють суспільні норми, що регламентують, як одягатися та поводитися серед людей. Він поза суспільством, бо суспільство відгородилося від нього. Повна “воля”, але разом із нею – страждання. Як не парадоксально, але повна “свобода” принесла чоловікові найгіршу форму рабства…
Матеріали для проповіді: «Чернетки»
*** *** ***
Навіщо Христос здійснив подорож до Гадаринців?
За часів Христа ця територія не була місцем паломництва або привабливим туристичним центром. Звідти не походив жоден апостол, а переважна більшість місцевого населення була язичниками. Разом із тим Спаситель потрапив туди не випадково і здійснив задумане: звільнив біснуватих і поспілкувався з місцевим населенням.
У Назаретській синагозі Христос визначив суть Свого служіння людям: “Дух Господній на Мені; бо Він помазав Мене благовістити убогим, і послав Мене зціляти розбитих серцем, проповідувати полоненим визволення, сліпим прозріння, відпустити замучених на волю” (Лк.4:18). Протягом короткого візиту до Гадаринців Спаситель проповідував полоненим визволення та відпустив замучених на волю. Він докорінно змінив світ біснуватих, повернув їх до родин і суспільства, звільнивши від влади бісів. Заради цих двох язичників та іноземців Христос перепливає море…
В англомовному перекладі Біблії слово “біс” (Demon) згадується 89 раз. Вперше у Второзаконні 32:16-17 “Богами чужими вони роздратували Його і мерзотами [своїми] розгнівали Його: приносили жертви бісам, а не Богу, богам, яких вони не знали, новим, які прийшли від сусідів, і про яких не помишляли батьки ваші”. Востаннє в Одкровенні 18:2 “І вигукнув він сильно, гучним голосом, кажучи: упав, упав Вавилон, велика блудниця; він зробився житлом бісів і пристановищем усякому нечистому духові”.
Термін “нечисті духи” (evil spirits) використано 38 раз, “диявол” (Devil) – 41 раз і “сатана” (Satan) – 67 раз. Якщо скласти разом усю нечисть, то вийде – 235 Біблійних згадок.
Паралельно з тим ім’я “Ісус” згадано 1552 рази, “Христос” – 560 раз, “Святий Дух” – 138 раз і “Бог” – 5271 раз. Загалом – 7521 раз.
Порівняння: 235 проти 7521 свідчить, що зосереджуватися варто на діях Божих, але і злу силу не ігнорувати абсолютно…
Матеріали для проповіді: «Чернетки»
*** *** ***
У передмові до “Листів Баламута” (The Screwtape Letters) C.S.Lewis пише “Є дві рівнозначних і протилежних помилки, які сучасники припускають стосовно бісів. Перша – невір’я в їх існування. Інша – віра й відчуття надмірної і нездорової цікавості у всьому, з ними пов’язаному. Вони самі однаково задоволені обома помилками і радо вітають, як матеріаліста, так і чаклуна”.
Матеріали для проповіді: «Чернетки»
*** *** ***
Розповідь про зцілення Гадаринських біснуватих піднімає питання життєвих пріоритетів. Що важливіше: добробут ближнього, чи власний достаток?
Христос зробив добру справу, зціливши біснуватих, але ціна цієї справи виявилася зависокою для місцевих мешканців, що розводили свиней. За словами Святого Письма, загинуло ціле стадо: понад 2000 свиней. Навіть сьогодні це величезна втрата. Кожна свиня коштує приблизно $250 (якась – трохи більше, інша – трохи менше). Навіть за такої ціни втрати дорівнювали півмільйона доларів. Чи багато є сьогодні людей, які готові пожертвувати таку суму заради здоров’я свого сусіда?
Для тогочасних Гадаринців свині були справжнім багатством. Їх їли, годували ними своїх жінок і дітей, продавали, щоби заробити грошей. Свині потребували щоденної турботи, догляду та охорони від хижаків. Тому втрата такого значного стада могла стати справжньою катастрофою для місцевих мешканців.
З одного боку, вони бачили зцілених біснуватих, але з іншого – значні втрати для себе. Саме цими втратами продиктований вибір…
Матеріали для проповіді: «Чернетки»
*** *** ***
Оскільки місцеві мешканці були у переважній більшості язичниками, невідомо, що лякало їх більше. Втрати, що їх зазнало місто через знищення свинячого стада, чи можливість Христа виганяти бісів. Язичники вірили, що людина, яка може контролювати злих духів, може діяти, як на добро, так і на шкоду. Якщо хтось може вигнати бісів, то він же може їх і наслати. Тому до скорботи місцевих мешканців через матеріальні втрати додавався язичницький страх перед людиною, що має владу навіть над нечистими духами.
Матеріали для проповіді: «Чернетки»
*** *** ***
Не варто думати, що усі одержимі злими духами виглядають, як бомжі. Вони необов’язково бездомні, роздягнуті та живуть у гробах. Деякі з них живуть у шикарних маєтках, одягаються у порфиру та виссон, відпочивають на шикарних диванах, водять дорогі автомобілі та яхти…
Сучасний світ уникає розмов про одержимість. Вона винесена за межі науки на маргіналії суспільного життя, замкнута за високими парканами будинкків для психічно хворих і реабілітаційними центрами для нарко-залежних. Зустрівшись із одержимістю говоримо: “Вона просто має тимчасовий психічний розлад”, “Він не достатньо вміє контролювати свої емоції”, “В неї дипресія”, “Він наркоман”. Але в реальності, усі ці люди не завжди були такими. Щось сталося із ними протягом життя та привело до сумних наслідків.
Разом із тим, чим менше ми говоримо про реальних людей, тим більше про штучний інтелект і комп’ютери. Заперечуючи одержимість для реальних людей, обговорюємо віруси та вредоносні програми для комп’ютерів. Проте, на відміну від цифрового світу людський розум і душа не захищені складними паролями. Частиною нашого життя стають статті та книги, які ми читаємо, фільми, що їх дивимось, музика, яку слухаємо, думки та ідеї, які обмірковуємо, люди, з якими спілкуємося. Більшість інформації, яку ми отримуємо, є позитивною або нейтральною та допомагає нам продуктивно діяти, як і більшість програм на комп’ютері. Але, як і у випадку з комп’ютером, частина інформації є вредоносною і намагається зруйнувати людську свідомість або підкорити її собі. Принципи дії комп’ютерного віруса дивовижно збігаються з характерними ознаками дії злої сили. Іноді складається враження, що їх писали не технократи-атеїсти, а жреці якоїсь новітньої інтернет-релігії…