Неділя Самарянки
Діяння Апостолів: 11, 19-26; 29-30.
Євангеліє від Івана 4, 5-42.
Поведінка Самарянки була далекою від норм моралі тогочасного суспільства. Вона була заміжня п’ять разів, але жоден із цих шлюбів не протримався довго. Опісля жила зовсім без шлюбу. Коли самарянка з’являлася у суспільстві, то всі інші жінки припиняли свої розмови і кожна з них уважно пильнувала власного чоловіка.
У невеликому поселенні не можливо приховати такої поведінки. Зовсім не дивно, що місцеві жінки виключили самарянку зі своєї компанії. Зазвичай, жінки ходили до криниці рано, до того як починалася денна спека, або надвечір, коли активність сонця знижувалася (Бут. 24:11). До того ж місцеві жінки ходили до криниці великими групами (1Цар. 9:11), ділилися новинами та чутками. Те що самарянка прийшла до криниці опівдні, в разпал денної спеки, говорить про те, що інші “порядні” жінки не приймали її або прилюдно принижували.
Матеріали для проповіді: «Чернетки»
*** *** ***
Те, що Христос зробив коло криниці Якова, є скоріше виключенням, ніж правилом. Лише декілька раз Господь говорить прямо про суть Свого явлення на землі. Син Божий не скликав Синедріона, щоби оголосити цю новину. Він не відкрився Іродові. Не в затінку мармурових колонад римського суду і не перед тисячним натовпом прихильників, а у глухому закутку, забутої Богом і зневаженої правовірними Самарії, серед пекучого сонця, в присутності однієї єдиної, до того ж вельми сумнівної особи, Христос сказав: “Я є Месія”…
Матеріали для проповіді: «Чернетки»
*** *** ***
Ставлення тогочасних євреїв до жінок було далеким від ідеалу. Незважаючи на те, що Старий Заповіт високо підносить гідність жінки (Притч.31:10), з часом серед євреїв поширилися культурні норми оточуючих народів. Зневага до жінок була одною з таких поступок язичницькій культурі. Тогочасний юдей розпочинав день молитвою до Бога, дякуючи Всевишньому, що не був язичником, рабом або жінкою.
Юдей не розмовляв із жінкою на вулиці, навіть якщо ця жінка була його матір’ю, сестрою, дочкою або дружиною. Навіть, відповідно до тлумачень Втор.24:1, єврейський чоловік міг розлучитися зі своєю дружиною, якщо побачи в,що вона “приязно говорила з іншим чоловіком”.
William Barclay говорить, що серед фарисеїв виділялися так звані “фарисеї в синцях і крові”. Коли вони бачили жінку, то, уникаючи осквернення, заплющували очі, тому постійно падали або билися об різні перешкоди на дорозі.
Матеріали для проповіді: «Чернетки»
*** *** ***
Господь говорив із cамарянкою про воду життя. Вода є речовиною, що складається з двох компонентів, які може створити і з’єднати разом лише Господь. Одним з них є водень, що не має ні кольору, ні запаху й не фіксується оком. Інший – кисень, що також є невидимим і не має ані кольору, ані запаху. Поєднання цих двох елементів дає ріки, моря і океани, а сама вода є джерелом життя.
Те, що Господь називає водою життя, також складається з двох елементів – Духа і Істини: “прийде час, і нині вже є, коли справжні поклонники будуть вiрнi Отцеві духом та істиною, бо таких поклонників шукає Отець Собі. Бог є Дух, і тим, що поклоняються Йому, належить поклонятися духом та істиною” (Ін.4:23-24)…
Матеріали для проповіді: «Чернетки»
*** *** ***
Ralph Waldo Emerson запевняв: “Боги, яким служить людина, лишають своє ім’я на людському обличчі. Нехай ніхто не думає, що може утримати щось в таїні, все проявиться назовні і буде визначати життя і характер. Тому нехай кожен з нас буде уважним до того, чому поклоняється, бо,чому ми поклоняємося, тим врешті решт і стаємо”…
Матеріали для проповіді: «Чернетки»
*** *** ***