Подячна пісня Марії

Роздуми по дорозі до Різдва

«Тими днями Марія, зібравшися, пустилася швидко в дорогу в гірську околицю, в місто Юди. Увійшла вона в дім Захарії і привітала Єлисавету. І як почула Єлисавета привіт Марії, здригнулася дитина в її лоні, і Єлисавета сповнилася Святим Духом і викликнула голосом сильним: «Благословенна ти між жінками й благословен плід лона твого. І звідкіля мені це, що прийшла до мене мати Господа мого?. Ось бо, як голос твого привітання залунав у моїх вухах, дитина з радости здригнулась у моїм лоні. Щаслива та, що повірила, бо здійсниться сказане їй від Господа». І мовила Марія: «Величає душа моя Господа і дух мій радіє в Бозі, Спасі моїм, бо він зглянувся на покору слугині своєї; ось бо віднині ублажатимуть мене всі роди. Велике бо вчинив мені Всемогутній, і святе його ім’я. Милосердя його з роду в рід на тих, які страхаються його. Він виявив потугу рамени свого, розвіяв гордих у задумах їхніх сердець. Скинув могутніх з престолів, підняв угору смиренних; наситив благами голодних, багатих же відіслав з порожніми руками. Він пригорнув Ізраїля, слугу свого, згадавши своє милосердя, як обіцяв був батькам нашим – Авраамові і його потомству повіки». Марія перебула в Єлисавети місяців зо три; потім повернулася до дому свого» (Лк. 1:39-56).

Задумаймося, що нас може примусити радіти, не стримуючи емоцій? Це може бути новина, що рідна нам людина, котра важко захворіла, починає поправлятися. Це можуть бути новини, що наша країна, котра терпить від тиранії та гніту, нарешті, отримала майбутнє, свободу та процвітання. Це відбувається і тоді, коли повінь, котра змітає все на своєму шляху, оминула ваш дім. Це стається і тоді, коли єдиний дзвінок може перемінити ваше життя, бо ви почули такі довгоочікувані слова. Які б не відбувалися події, людина завжди буде на них реагувати незвичайно та піднесено.

Переживаючи усі події, які можуть спіткати нас у житті, розглянемо відому усім пісню Марії. Це одна із найвідоміших християнських гимнів. Його впівголоса співали в монастирях, співали торжественно на соборах, читали при засвічених свічках в далеких церковцях.

Цей гимн – це Євангеліє до Євангелія, радісне ликування за тридцять тижнів до Вифлеєму, за тридцять років до Голгофи та Пасхи. Воно розказує про Бога, про незворотні зміни. І стосується Ісуса, Котрий вже перебуває у лоні Марії, Він ще не народився, але Ним вже радіє немовлятко в лоні Єлизавети, здригаючись від радості. Марія, відповідаючи на радісне привітання Єлизавети, сповнюється надією та неймовірною радістю, що ми й бачимо у цій пісні.

У Марії та Єлизавети – спільна мрія. Ця древня мрія Ізраїлю про те, що наступить той час, коли здійсниться те, про що пророкували пророки. Одного разу Бог Ізраїлю виконає все, що Він обіцяв прародичам: всі народи будуть благословенні через сім’ю Авраама. Проте, щоби це відбулося, сили, котрі тримають світ у рабстві та тиранії, повинні бути знищені. Жодна людина, перебуваючи у бідності, переживаючи голод та скруту, не зможе щиро прославляти Бога. Бог повинен отримати перемогу над бандитами, корупціонерами, над злими силами, які були відомі і Марії, і Єлизаветі. Не забуваймо, що вони жили в час правління Ірода Великого, котрий творив чимало бід та лих та ще й схвалювався Римом. Марія та Єлизавета, так як і чимало їхніх сучасників, вивчали Писання, насолоджувалися псалмами та пророчими текстами, котрі говорили про майбутню милість, вселяючи надію на всезагальний переворот, на швидку перемогу над злом, і, на кінець, на прихід Бога-Спасителя.

Тому її пісня так тісно переплітається із цитатами Біблії, котру вона знала змалечку. В ній ми знайдемо і пісню Анни (див. І Сам. 2), котра прославляє народження Самуїла та все те, що Бог збирався здійснити через нього. Тепер дві майбутні мами, Марія та Єлизавета, спільно оспівують те, що Бог збирається здійснити через їхніх синів: Івана та Ісуса

Євангелист Лука описує ці події так: ці два хлопчики виростуть і стануть знаряддями давно обіцяного Богом перевороту, перемоги над силами зла. Чимало почутого із пісні переплететься із проповіддю Її Сина, в Його напоумленнях багатим не покладатися на своє багатство, в Його обіцянках подарувати Царство Боже бідним.

Євангелист Лука подає нам дивовижну картину: відвідини Марією Єлизавети – це чудесне зображення двох жінок – похилої, котра після довгого очікування, нарешті носить під серцем немовля, та молодої, котра дізналася, що вагітна набагато раніше, аніж того очікувала. Ми бачимо, що за три місяці до свого народження, Іван, почувши голос Марії, здригається у лоні Єлизавети, а Дух Святий надихає Єлизавету прославляти Марію.

За цим всім – радість про Бога. Бог бере ініціативу в Свої руки – Господь – Спаситель, могутній, святий, милосердний, вірний. Бог – головна причина радості.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *