Кілька думок над притчею про мудрих та немудрих дів

В кожній культурі є свої традиції, пов’язані з весіллям. В деяких країнах Близького Сходу і сьогодні збережені ті елементи весільних звичаїв, котрі описані євангелистом Матеєм (пор. Мт. 25:1-13). Ця притча, як і інші притчі Ісуса, своїм корінням сягає древніх єврейських традицій. Вона продовжує тему духовної готовності, але тут ми вже бачимо картину суду та відповідного розмежування. В цій притчі всі персонажі діляться на розумних та нерозумних.

В Святому Письмі нерозумна людина завжди є уособленням того, хто свідомо чи несвідомо покладається не на Бога, а на себе самого. Так і тут нерозумні діви переконані в тому, що жених прийде саме тоді, коли вони його чекають, а не тоді, коли він цього захоче сам. Розум означає передбачливість, вміння спрогнозувати ситуацію, а нерозумність – самовпевненість та недалекоглядність.

П’ять мудрих дів готові в будь-який момент долити оливу до своїх світильників. А п’ять нерозумних згадують про це тільки тоді, коли вже стає надто пізно. В цій історії олива може означати для нас і добрі вчинки, і віру, і любов, будь-яку із християнських чеснот, а тими дівами, в залежності від конкретної життєвої ситуації, є кожен із нас. Проте, чи ми будемо розумними, чи нерозумними залежить від нас самих, від стилю нашого життя. Хотілося б підкреслити один момент, про який говорить євангелист Матей: «Через те, що молодий був забарився, всі задрімали й поснули» (Мт. 25:5). Як бичимо, заснули всі: і мудрі, і немудрі, і ті, хто мали оливу для світочів, і ті, хто її не мав, ті, хто чекав на молодого, і ті, хто на нього не чекав. Це стає нагадуванням для кожного, адже, рано чи пізно, може настати той момент, коли людям, котрі не підтримують своєї постійної готовності до Божого пришестя, може бути занадто пізно.

Для нас ця притча є цінною тим, що ми живемо в світі, котрий мав би керуватися законом Христа. В наші дні неменше, ніж в часи Ісуса, слід пам’ятати про цю притчу, про цю пересторогу, що ми можемо бути неготовими до вирішального моменту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *