Нехай повік не буде з тебе плоду… (проклята смоківниця)

Богослужіння Страсного Тижня для більшості людей є незнаними, через ритм життя сучасної людини, якщо ще на Вечірні богослужіння Великого Четверга та П’ятниці приходять люди, то в першій половині Страсного Тижня, практично, дуже мало людей на богослужіннях. В ці дні до роздумів Церква пропонує нам дуже цікаві євангельські уривки, які проходять повз нас: і розповідь про прокляту смоківницю, і про всі лиха, які очікують при кінці часів, і притча про десять дів.

Я пропоную сьогодні, у Великий Понеділок, зупинити нашу увагу на євангельському уривку від Матея (Мт.21:18-43), де мова йде про прокляття смоківниці.

Це одне із досить важких місць Святого Писання, перш за все тому, що це єдине чудо, яке привело до руйнування. Проте про все по порядку…

На наступний день після торжественного входу в Єрусалим Ісус знову йде із Витанії до Єрусалиму. По дорозі Він зустрічає смоківницю, не знайшовши на ній плодів, Він проклинає її і вона засихає. Ісус шукає на ній плодів в той час, коли смоківниці не плодоносять, на ній тільки пуп’янки майбутніх плодів, які з’являться на дереві разом із листям. Може здатись, що Ісус, зголоднівши, шукає бодай тогорічних плодів, але, не знайшовши їх, Він від розчарування проклинає бідне дерево.

Роздумуючи над цим уривком, слід завжди пам’ятати, що ця розповідь іде зразу ж після розповіді про Храм, про акцію в Храмі чи очищення. Безплідна Смоківниця символізує собою Храм та його пишне богослужіння із жертвами, які, немов гарне пишне дерево, на якому є багато листя, але немає жодного плоду. Те ж саме відноситься до Храму, котрий не приносить плодів молитви.

Якби там не було, які б ми не пропонували пояснення цього уривку, бачимо, що Ісус тут вчинив пророчу дію, подібно, як це робили Старозавітні пророки. Цей уривок показує, що може очікувати народ, якщо він буде прогнівляти Бога та не слухати Його голосу. Рівно ж ця притча показує, що може чекати нас, якщо ми не будемо своїм життям приносити Богоугодний плід. Як би ми не розуміли цю розповідь, як би ми її не пояснювали, очевидним є те, що безплідна смоківниця символізує собою народ – людину, котра відмовляється принести плід.

Сьогодні як ніколи, нам слід задуматись: наскільки ці слова та дії Ісуса актуальні для мене. Що потрібно змінити в країні, в спільноті, що прогнило в нас? Чи виконую я те, про що говорить мені Блага Вістка Христа? І, взагалі, чи не пора отямитись та перемінити своє життя…?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *