В переддень нового року приносить разом із собою багато питань і складнощів. Багато із нас запитують, як провести це свято? З однієї сторони всі ми звикли тепло та радісно святкувати новий рік, але святкування нового року – це час Різдвяного посту, час, коли наступають дні перед основним празником цього часу Різдвом Христовим.
Новий рік – це час веселощів, але саме в цей час більше, ніж в інше якесь свято гине людей: замерзають на вулицях, попадають в аварії, гинуть в себе вдома… Навіть мирне сімейне святкування супроводжуються включеним телевізором з напівпристойними програмами. Спробуймо призадуматися, як християнину зустріти новий рік, не образивши своїх домашніх, і не нагрішивши.
Новий рік – це свято громадянське, в котрому і християни можуть приймати участь. Традиція святкувати новоліття давня та існувала ще до виникнення християнства. Дата святкування нового року кілька разів змінювалася. Не можна говорити, що Церква святкуванню нового року надає якесь особливе значення. Просто потрібно віддавати данину тому, що це свято святкується із давнини.
Дата нового року для християнина, в першу чергу, це час підведення підсумків, можливість принести Богові подяку за минулий рік і попросити Божої допомоги та Божого благословення на рік що приходить.
Новий рік – це свято, коли люди збираються разом. В наш час, коли життя людей відокремлене, то це дуже добра нагода зібратися разом із близькими разом людьми.
Але перед нами постає питання: як святкувати новий рік, щоб це святкування не протирічило тому, що йде піст і починається тиджень посту, який передує Різдву Христовому? Напевне, потрібно святкувати будь-яке свято, в тому числі і новий рік, так, щоб на наступний день можна було б приступити до Святого Причастя. Можна зібратися всім разом, можна приготувати щось смачненьке, можна і трошки випити, посидіти в колі сім’ї, але так, щоб потім совість не робила закидів. Для людей, котрі стараються вести духовне життя є природним прагнути зв’язати кожну важливу подію свого життя із Божественною Літургією, Церковною молитвою і участю в Таїнствах Церкви.
Найважливіше те, щоб ми у своїй свідомості та у свідомості свої дітей не розмили виключність Різдва. Раніше ситуація була гармонійною: Різдво святкувалося до нового року. А в часи Радянського Союзу все перемішалося: ті святкування, котрі раніше були на Різдво перенесли на новий рік, щоб всі Різдвяні свята витіснити із свідомості народу.
Так що можна і зробити невеличкий подарунок один одному чи своїм дітям, але маємо пам’ятати, що основним зимовим святом для нас, християн, є Різдво.