Про прощення ближнім

Сьогодні нам нагадують про падіння Адама, про нашу спільну гріховність, бо Адам – це ми з вами. Ми всі відпали від Бога, ми пішли кожен своїм шляхом. Ми перебуваємо в непослусі, в самовільному блуканні, і всі стоїмо перед лицем Божественного милосердя. Якою би грішною і слабкою не була людина, якщо у неї виникне бажання і потреба змінити своє життя, Господь дасть їй для цього сили.

Наша підготовка – в наших руках. Господь Ісус говорить: «Коли ви прощатимете людям їхні провини, то й Отець ваш небесний простить вам» (Мт. 6, 14). Справді, наскільки це зрозуміло, наскільки це просто і логічно! Якщо у нашому серці сидить злість, якщо у своєму серці ми оберігаємо і охороняємо злопам’ятство, чи можемо ми сказати: «Господи, забудь, прости, викресли»? Ні, звичайно. Тому сьогодні Церква закликає нас до прощення. Ми не можемо жити одне з одним без прощення, бо кожна людина завжди винна перед іншими: чоловік перед дружиною, діти перед батьками, батьки перед дітьми, сусіди перед сусідами. Ми люди, живі люди, і якщо ми не вміли би прощати одне одному, то весь світ перетворився б на пекло, хаос злоби.

Тож розпочнімо сьогодні. Згадаймо все те зле, що є в нашому житті, і залишмо це за порогом Великого посту. Я, звичайно, знаю, що це важко, але ж це діло Боже, це заклик Христа, заради цього варто поступитися собою. «Ось тепер час сприятливий» (2 Кор. 6, 2), – каже нам Церква, а ми взиваємо: «Покаяння двері, відкрий мені, Життєдавче, (див. Пс. 32 (31), 5-6). І навчи мене каятися, навчи мене бачити свої гріхи, і не залиш мене тоді, коли я в розпачі побачу, який великий їх сонм, яка велика їхня сила, яка непереборна сила гріха. Щоб у той момент, коли я скажу собі, що немає мені порятунку, немає мені прощення, немає мені зцілення, – я дізнався, що воно є. Воно є, і дарує його нам Дух Христовий, Христос Спаситель, який невидимо присутній тут, який живе посеред нас, який прийшов у цей світ, «щоб кожен, хто вірує в Нього, жив життям вічним» (Ів. 3, 15).

о. Олександр Мень
З проповіді у Неділю прощення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *