Проповідь на свято Усікновення голови Івана Хрестителя

Важливо є дотримуватись тих обіцянок, які ми даємо, а ще важливіше, щоб ми ці обіцянки давали розсудливо, щоб наші обіцянки були мудрими  й виваженими. Кожна обіцянка наша має бути непоквапною та відповідальною.

У сьогоднішньому євангельському читанні ми бачимо 3 дієві особи. Іван Хреститель – це сувора постава вірності, бо він є вірний до кінця. Він міг би комбінувати, міг би говорити: а може так, а може по-іншому, а може підкупите мене, може мені щось пообіцяєте, а можете дасте мені хабар. Та він є цілковито вірний своїй правді. Для нього ні є ні. Він є цілковито вірний тій правді, яку він пізнав і якою він живе.

Бачимо так само Ірода. Ірод – це правитель, котрий живе розпусно, живе так, як йому забажається, правитель, котрий намагається придушити голос свого сумління. І третя особа, котру ми бачимо тут – це  Іродіяда – пихата жінка, котра прагне влади за будь-яку ціну, і зрештою вона цю владу отримала над Іродом, бо вона прагнула знищити Івана хрестителя і вона свого добилася, і добилася свого через те, що на сцену виходить та, котра до тепер була в тіні,  – її донька Саломея. Дівчина починає танцювати, її танець подобається всім, а особливо Іродові. Подобається так, що він починає клястися. «…Проси в мене чого бажаєш, – я дам тобі… Чого б ти тільки в мене просила, – дам тобі, хоч би й половину мого царства» (Мк. 6:22-23).

Коли ж дівчина запитала у своєї матері, що має просити, то та, не роздумуючи, сказала просили на полумиску голову Івана Хрестителя. Ми бачимо, що матір використовує свою дитину для особистих цілей. Ми бачимо на прикладі Іродіади наскільки людина може піти в бік добра чи у бік зла, залежить що я зроблю із своєю ініціативою. Саломея молода дівчина, що всіх захопила своїм танцем, та ми бачимо, що її краса є безініціативна, їй бракує вміння розрізняти добро та зло, вона не вміє йти за добром. Вона не може сказати: я прагну цього чи іншого, вона йде і питає свою маму, напевне, що все за неї вирішували її мама і вона, немов обікрала свою дитину, позбавивши її права обирати.

Батькам потрібно бути обережними. Батьки мають вчити дітей правильного вибору, але не вибирати за них. Батьки мають вчити своїх дітей правильного вибору, щоб молоді люди мали ініціативність вибирати, щоб вони вибирали не лише те, що скажуть інші, щоб воно могли обирати, але обирали добро. Батьки мають докласти зусиль, щоб їх діти обирали правду та добро.

Ця дівчина чує від матері: попроси «…Голову Йоана Хрестителя» (Мк. 6:24). Ця Саломея танцювала для Ірода та його товаришів.

Пригадаймо собі, коли Марія вітається із Єлисаветою, то «як почула Єлисавета привіт Марії, здригнулася дитина в її лоні, і Єлисавета сповнилася Святим Духом» (Лк.1:41). Українською мовою це означає «здригнулось дитя», а в оригіналі це означає, що «Іван Хреститель почав танцювати». Тобто маємо два танці: є танець Івана Хрестителя і є танець Саломеї. Саломея танцює для розпусти, а Іван Хреститель танцює для Ісуса Христа.  А наш танець життя для кого є, адже ми постійно танцюємо, але кому присвячений мій танець? І відповідь на це питання ми маємо дати своїм життям.

Від дитинства, від молодості ми маємо вчитись відповідальності та вірності. Іван Хреститель ціле своє життя рухався у ритмі вірності та покори. І ми маємо просити, щоби Господь допоміг нам, щоб кожен із нас міг рухатись у ритмі вірності та покори Ісусу Христу. Вибір завжди є, але важливо його зробити правильно і час вибору є сьогодні, не завтра, не після завтра, а час вибору є сьогодні.

Ми бачимо перед Іродом дві можливості: втратити гідність чи смерть іншого. У багатьох аспектах нашого життя ми маємо робити конкретний вибір. Ми у Святому Письмі читаємо, що Ірод засмутився, а, отже, до нього щось сумління промовляло, коли засмучується наше серце – це є перший сигнал того, що можливо ми не туди ідемо, можливо у своєму житті ми зробили десь неправильний вибір. Совість підказує нам, що потрібно зупинитись. На жаль, Ірод не зупинився. Хтось сказав такі слова: «Любов – це страждання, а – відсутність любові – це смерть». В Ірода не було любові і він уже жив у смерті, він уже вибрав смерть.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *