Усікновення голови Святого Йоана Хрестителя

Сьогодні Церква святкує день Усікновення голови Святого Йоана Хрестителя, найбільшого серед пророків. В цей день разом переплелися: празник і піст, радість і скорбота. Прославляючи Йоана Хрестителя, ми радіємо, що на таку висоту в його особі Господь підняв людство, і одночасно бачимо під своїми ногами бездонне провалля, в яке опускається людство в особі династії Іродів.

Ірод Антипа був викликаний до Риму через державні справи. У імператора Тиберія зібралося дуже багато скарг на Ірода. Його звинувачували в жорстокості та свавіллі. Коли Ірод приїхав до столиці імперії, то він зупинився в свого зведеного брата Пилипа.

Слід зауважити, що імператор Тиберій був душевнохворою людиною, йому увесь час здавалося, що проти нього готують змову і замах на його життя. Весь свій час імператор Тиберій проводив на острові, у палаці, який був схожий на неприступну фортецю. Навіть найближчі до нього люди не могли поручитися за своє життя, а гнів імператора був страшний і смертельний. Тому, приймаючи Ірода, Пилип наражав себе на небезпеку: якщо Ірод був би страчений, то царський гнів міг би зачепити і дім Пилипа; але все ж таки він надав перевагу виконати закон гостинності.

Зустріч із імператором пройшла для Ірода благополучно: він зумів оправдати себе і був відпущений із миром. І він «віддячив» братові, відплатив йому тим, що вкрав його молоду дружину, Іродіаду, і таємно втік із нею. Разом із Іродіадою втекла і її дочка Саломея, яка бажала бути царівною в Галилеї, ніж проживати у Римі в забутті.

Ірод з позором прогнав свою законну дружину, дочку Аравійського царя Арети, і тоді проти Ірода підніс свій голос Йоан Предтеча. Йоан безстрашно викривав царя. Ні вмовляння, ні погрози не діяли на пророка. Тоді Ірод велів таємно схопити Предтечу і ув’язнити в фортецю Махедрон. Цю фортецю Ірод побудував, готуючись до війни з арабами, розуміючи, що Аравійський цар відомстить за знеславлення своєї дочки.

І ось, одного разу, на день народження Ірода, зібралися гості, старійшини ізраїльського народу, перед ними танцювала Саломея, дочка Іродіади, і своїм танцем так догодила царю і захмілілим гостям, що Ірод дав клятву виконати будь-яке її бажання, навіть, якщо б вона попросила і півцарства.

Саломея запитала свою матір, Іродіаду: «Чого мені просити у царя?». Та відповіла: «Голову Йоана Хрестителя».

Інший Йоан, Святитель Йоан Золотоустий, котрий сам постраждав від інтриг візантійської цариці Євдоксії, в слові на день Усікновення голови Йоана Хрестителя говорить: «Немає нічого страшнішого, ніж гнів злої жінки. Краще мати справу із драконами, ніж із нею». «Знову танцює Іродіада, знову біснується, знову шукає голову Йоанову», – говорив святитель Йоан до народу, маючи на увазі вже себе самого.

Ірод був засмучений. Він, на відміну від свого батька Антипатра, був таким же жорстоким, але все ж мав у своєму характері слабкість, хитрість, за які сам Господь назвав його лисицею: «Він же сказав їм: “Ідіть і скажіть тому лисові: Ось виганяю бісів і роблю оздоровлення сьогодні й завтра, третього ж дня скінчуся» (Лк. 13,32). Ірод боявся, що страта Йоана Хрестителя викличе гнів народу. Однак, в той же час йому трапилася нагода легко розправитися з Пророком.

І ось, Ірод, виправдовуючись тим, що повинен виконати свою царську клятву, послав воїна-ката в підземелля замку, в темницю, де знаходився в оковах найбільший із Пророків. Воїн застав Йоана Хрестителя, стоячим на колінах, у молитві до Бога. Пророк знав, що прийшла його смерть, він навіть не поворухнувся. Воїн мечем відрубав голову Йоана, і на позолоченому підносі ця голова була принесена цареві. Він подав її Саломеї, а, Саломея – своїй матері.

Передання говорить, що Іродіада стала колоти голкою уста Йоана Хрестителя, уста, які викривали її, але почула від мертвого Пророка ті ж самі грізні слова викриття. Вона веліла закопати голову Йоана в тому місці, де викидали сміття із замку, а тіло його взяли ученики і таємно перенесли в місто Севастію.

Євангеліє звертається до кожного із нас. Євангеліє, подібне до дзеркала, яке віддзеркалює і висвітлює всі таємниці нашого серця. Страта Йоана Хрестителя – це не тільки фактична подія, яка сталася близько двох тисяч років тому назад в Палестині, ця подія в містичному плані часто повторюється в наших душах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.