Апостол Петро (частина-1)

Біля підніжжя хреста

Уривки Святого Письма для роздумів: Лк. 22:54-62; Ів. 13:33-38; 18:1-11.

Апостол Петро найдальше від усіх дванадцятьох учнів пройшов з Ісусом по хресній дорозі. Він разом з іншими був на Тайній Вечері, пізніше він з Ісусом відправився в Гетсиманський сад і так само, як і інші товариші він спав в той час, коли Ісус молився. Коли храмова сторожа разом із Юдою прийшли, щоб заарештувати Ісуса, то Петро не хотів здаватися без бою, вихопив меч та його зупинив Ісус. Разом з іншими Петро втік з Гетсиманського саду, проте пізніше, коли Ісуса повели на допив в дім первосвященика, то він пішов слідом за Ісусом.

Дальше Петро не йде за Ісусом. Востаннє він бачив свого Учителя тоді, коли Ісуса вели на черговий допит і саме тоді Петро зрозумів, що він не виправдав довір’я Ісуса, що він відрікся від Нього. Петро йшов за Ісусом довше від усіх учнів, проте він не витримав, він зійшов із цієї хресної дороги задовго, як над Ісусом здійснився суд та виконався смертний вирок. Ані Петра, ані його товаришів не було біля підніжжя хреста, коли розпинали їхнього Учителя.

Петро не міг змиритися із думкою про смерть Ісуса. Він сам готовий був віддати за Нього життя. Він аж ніяк не хотів, щоби Ісус помирав заради нього. І тільки після свого упадку Петро зміг зрозуміти, що означає бути учнем Ісуса. Він почав дивитися на Нього зовсім по-іншому.

Про Петра можемо сказати, що він був з тих людей, котрі не можуть зрозуміти істини і при цьому не наламати дров. З Євангелії ми бачимо, що Петро першим вступав у розмови, першим розпочинав будь-яку справу, часто бував в центрі уваги, часто провадив за собою інших. Коли Ісус запитував думку Своїх учнів, то Петро виступав від імені усіх. Він був енергійним, в певній мірі навіть самовпевненим, знав відповіді на всі запитання та відважно йшов туди, куди інші не насмілювалися. В нього ми знаходимо також чимало і добрих якостей: він вмів повести за собою людей, був щирим та відданим Ісусу. Та й Сам Ісус поставив його першим серед інших дванадцяти апостолів.

Все стало набагато складнішим тоді, коли Петро розпочав місію Ісуса розуміти по-своєму. На його думку, Божий Помазаник мав звільнити Ізраїль і Петро був готовий цьому будь-як допомагати, тому й не дивно, що коли Ісус говорив учням, що дорога до відкуплення полягає через Його терпіння та смерть, Петро не хотів цього слухати. Адже смерть Ісуса означала б поразку, а Петро цілим серцем прагнув, щоби Ісус переміг та досягнув успіху. І навіть в часі Тайної Вечері, де розмови йшли, в основному, про прощання, про зраду та про біду, котра нависла над усіма ними, Петро і тут відзначився, сказавши, що віддасть за Ісуса своє життя. в той час, коли дехто із учнів думав про те, що, можливо, варто непомітно вийти з-за столу та повернутися в Галилею, Петро готовий був до всього. Він готовий був навіть померти, захищаючи Ісуса, померти героєм.

Щоби заарештувати Ісус в Гетсиманський сад прийшов цілий загін озброєних воїнів. В одинадцятьох учнів Ісуса було тільки два мечі і один із них був у руках Петра. І він, не задумуючись, скористався ним. Напевно, він думав, що вони зможуть відволікти увагу війська, надавши Ісусу можливість втекти. Ісус міг би спастися ціною життя Петра. Проте замість втечі ми із вуст Ісуса чуємо: «Сховай меч у піхву! Чашу, яку дав мені Отець, – чи не мав би я її пити?» (Ів. 18:11).

Петро доказав свою мужність, ризикуючи власним життям, заради Ісуса. Біда тільки в тому, що він так і не зміг до кінця зрозуміти Ісуса та що означає бути учнем Ісуса. Петро для Ісуса відвів роль завойовника, а собі віддав роль зразкового учня, правої руки повелителя, вірного помічника для досягнення цілі. Заради Ісуса та Його перемоги він готовий був ризикнути всім. І навіть своїм життям. Та ось тільки він не розумів одного: дорога до перемоги Ісуса проходить через поразку та смерть. Петро віддав би все на світі, щоби врятувати Ісуса від хреста, але сміливості, щоби супроводжувати Його на хрест у нього так і не знайшлося.

 Ілюстрація: гравюра Юліуса Шнорр фон Карольсфельда

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *