Авраам та його племінник.

У 13 розділі книги Буття йде мова про Авраама та його племінника Лота. Лот виховувався Авраамом та Сарою, і звичайно, що став їхнім супутником у мандрівці. Боже благословення, котре спливало на Авраама теж спливало і на Лота. Однак пройшли роки, Лотові та Авраамові було важко вжитись разом. Краще сказати, земля Ханаану не вміщала їх обидвох, їхнім отарам було замало пасовиськ, а їхні пастухи розпочали ворогувати між собою.

Крім цього, можливо, Лот прагнув і до певної незалежності, хотів самостійно провадити своє господарство та позбутись опіки старшого покоління. Якими б не були причини, як бачимо, що в житті Авраама та Лота наступив той момент, котрий переживають і сучасні сім’ї, коли діти дорослішають, покидають батьків та родинний дім.

Авраам бачив, що конфлікту можна уникнути тільки, коли вони розійдуться, тому щедро обдаровує Лота будь-якою територією на вибір: «…Як ти підеш наліво, я візьму направо, а як ти звернеш праворуч, то я подамся ліворуч» (Бут. 13:9). Вони обидва стоять на схилі Бетелю, оглядаючи землю. Текст книги Буття описує Йорданську долину (Бут. 13:10), аж поза територію Мертвого моря так, ніби там немає ще цього моря, а сама долина родюча та багата. Лот міг іти в любому напрямку. Молодь, зазвичай, йде за поривами емоцій, свого серця, а старші керуються мудрістю та досвідом. Лот вибирає зелену рівнину довкола ріки Йордан, залишивши Аврамові сухі пагорби  Ханаану.

Бог благословляє такий поділ і обіцяє Аврамові землю та чисельних нащадків, котрі цю землю заселять. Коли від Авраама відійшов Лот, Бог знову повторює Свою обіцянку про землю та потомство. Напевне, для Авраама, котрий був вже в літах було потрібне таке підбадьорення, бо він готувався жити далі вже без підтримки свого племінника Лота. І саме в такий момент Авраам та Сара гостріше та болючіше переживали свою бездітність, час був не на їхньому боці,  з кожним роком їм було все важче і важче повірити в обітниці про велике потомство.

Що ми можемо для взяти із цієї історії?

Лот вибрав те, що йому пропонував світ, а Бог закликав Авраама глянути на те, що йому пропонують небеса. Лот вибирає кусень землі, яку він втратить, Авраам же одержав землю, котрою його потомки володіють до тепер. Якщо Лот сказав «я візьму», то Бог Авраамові сказав: «Я дам». Внаслідок свого вибору Лот втратив свою сім’ю, а Авраамові потверджується обіцянка, що в нього буде така велика сім’я, яку неможливо порахувати. Лот жив заради того, що, можливо, і хотів від життя взяти все найкраще, натомість Авраам вірив, що Бог звершить те, що неможливо.

У 13 розділі книги Буття можете почитати розповіді про Авраама та Лота (Буття 13:5-17).

Використана Література:

Боадт Лоуренс. «Книга Буття»// Вільям Р. Фармер (гол. ред.) та ін., Міжнародний Біблійний Коментар, 2, Львів: Свічадо 2017, 53.

Скот Макрина. Перечитывая библейские истории. Открой свою историю в Ветхом Завете / перекл. М. Серебряков, Москва: видавництво Біблійно-Богословського інституту Святого Апостола Андрея 2003, 21-22.

 Уирсби Уорен. «Коментарий на Ветхий Завет» [DjVu] 1, Санкт-Петербург: Библия для всех 2010, 80.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *