Авраам заступається за Содом

Коли гості відходять, Авраам деякий час випроводжає їх. І тільки тепер стає зрозумілим із цієї розмови, що один із гостей є Бог. Показуючи Свої близькі відносини із Авраамом, Господь відкриває йому мету Свого приходу. Він почув нарікання на злобу жителів Содому і зійшов на землю, щоби подивитися чи це відбувається насправді.

Перш, ніж карати, Бог прагне з’ясувати усе детально. Діалог Авраама показує нам важливість для Бога не тільки милосердя, але і справедливості  та праведності.

Ймовірно, Аврааму також відомо про розгнузданість цього міста, тому він навіть не перечить. Він тільки намагається врятувати місто від заслуженої кари. Чому ж він так переймається за долю цього міста?

Найперше тому, що там живе його племінник Лот. Проте він просить не тільки за нього, але за ціле грішне місто. Це заступництво Авраама дуже нагадує поведінку торговця на східному базарі: він торгується і розпочинає із схвалення. Всім відома справедливість Бога. І, звичайно, що Він не буде піддавати небезпеці праведного разом із грішниками. І тільки після цього наступає найважливіший момент: він згадує про ціну. Адже чи погубить Бог місто, коли там віднайдеться п’ятдесят праведників? Бог погоджується на таку пропозицію. Авраам продовжує дальше, поки Бог не погодиться на десять людей.

Раввіністичний коментар говорить про те, що Аврааму не слід було на цьому зупинятися. Якщо б він набрався сміливості і продовжував дальше торгуватися, то йому вдалося б врятувати ціле місто заради одного праведника. І ми, християни, також погоджуємося із цим, бо знаємо, що Бог врятував всіх нас заради одного Праведника, Ісуса.

У Своїм заступництві Авраам апелює не до милосердя, а до справедливості Бог: «…Невже суддя всієї землі не чинитиме по Правді?» (Бут.18:25). Справедливий та святий Бог не може знищити праведних віруючих разом із грішними невіруючими. Той, хто проявляє заступництво у молитві повен бути наповнений співчуття та перейматись за спасіння грішників, якими б не були їхні гріхи.

В цій розповіді про Авраама ми бачимо приклад молитви. Молитви, як заступництва за інших, вона може зародитися в глибинах люблячого серця, котре не піклується тільки саме за себе, але за ціле людство, навіть за тих, котрі цього не заслуговують. Така молитва здатна народитися в таких відносинах із Богом, коли людина готова насмілитися сперечатися із Богом, і Бог любить такі суперечки.

Історію заступництва Авраама за жителів Содому можна прочитати у 18 розділі книги Буття 18:16-33.

Використана Література:

Боадт Лоуренс. «Книга Буття»// Вільям Р. Фармер (гол. ред.) та ін., Міжнародний Біблійний Коментар, 2, Львів: Свічадо 2017, 57.

Скот Макрина. Перечитывая библейские истории. Открой свою историю в Ветхом Завете / перекл. М. Серебряков, Москва: видавництво Біблійно-Богословського інституту Святого Апостола Андрея 2003, 26-27.

 Уирсби Уорен. «Коментарий на Ветхий Завет» [DjVu] 1, Санкт-Петербург: Библия для всех 2010, 100-101.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *