Роздуми по дорозі до Різдва

28 листопада розпочинається Різдвяний піст. Це час коли ми готуємось до зустрічі новонародженого Христа Спасителя, пропонуємо роздуми для того щоб краще провести Різдвяний піст.

Наші духовні приготування до празника Різдва ми розпочнемо біблійним уривком про створення світу із книги Буття (Бут. 1:1-13).

На перших сторінках книги Біблії ми читаємо, що Бог створив увесь видимий та невидимий світ. Небо і земля в цьому тексті означає, що Бог створив все на світі, світ видимий – матеріальний та невидимий – духовний. Біблія намагається дати відповідь звідки взявся світ та все у ньому. Вона говорить, що світ існує тому, що його створив Бог. Все, що нас оточує – це все хтось придумав та створив. Мобільний телефон, за допомогою якого ми розмовляємо, інтернет та комп’ютер, за допомогою котрого ви читаєте цей текст, телевізор, авто – ці всі речі хтось створив. Проте ці всі ідеї народжуються в людей тому, що колись Бог придумав та створив вселену з її законами, придумав та створив життя, людський мозок та людську душу. Ми не можемо точно сказати, як Він це створив. Та й Біблія не є підручником із археології чи біології.

Об’явлення Боже людині було записане тоді, коли не було сучасної науки, воно було записане на тому рівні, на котрому людина могла це зрозуміти. Одне ми знаємо, що вселена розпочалася із Великого Вибуху. Завдяки Божі волі та Його Промислу виникло життя на землі. Ми віримо в це. Це стверджуємо в Символі нашої віри: «Вірую в Єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба та землі, і всього видимого та невидимого».

Чому ж ми вирішили приготування до Різдва Христового розпочати із створенням світу? Тому що згідно Святого Письма Слово Боже, з допомогою Котрого Бог творить світ – це також Бог. Бог Отець творив все через Свого Сина, Ісуса Христа. Саме про це писав євангелист Іван: «Споконвіку було Слово, і з Богом було Слово, і Слово було – Бог. З Богом було воно споконвіку. Ним постало все, і ніщо, що постало, не постало без нього. У ньому було життя, і життя було – світло людей» (Ів. 1:1-4). Це ж саме ми знаходимо у апостола Павла: «В ньому все було створене, що на небі і що на землі, видиме й невидиме: чи то престоли, чи господства, чи начала, чи власті, все було ним і для нього створене» (Кол. 1:16). В іншому місці: «Ти, Господи, напочатку заснував землю і небеса – діло рук твоїх» (Єв. 1:10).

Божий Син є Творцем не осібно від інших Іпостасей божества, але разом із Ними. Бог-Слово все створив у єдності із Отцем та Святим Духом. Син Божий, Котрий брав участь у творенні вселеної і всією природи, котру ми бачимо навколо, воплотився та став немовлям, народився у стаєнці. Про це Церква співає у піснеспівах Різдва: «Сьогодні народжується від Діви Той, Хто в руках тримає все створіння. Як людина, сповивається Той, Хто як Бог, неосяжний; в яслах лежить Той, Хто небеса спочатку утвердив словом; молоком із грудей годується Той, Хто в пустині, як дощ, послав людям манну. Жених Церкви приймає мудреців і Син Діви одержує від них дари. Поклоняємося Різдву Твоєму, Христе! Поклоняємося Різдву Твоєму, Христе! Поклоняємося Різдву Твоєму, Христе! Покажи  і нам Твоє божественне богоявлення» (стихира 9 Часу).

«Небо і земля нині з’єдналися, коли Христос народився. Нині Бог прийшов на землю, людина ж на небо вийшла; нині задля чоловіколюб’я з природи невидимий став видимий тілом. Тому і ми прославляємо кличучи: Слава Богові на висотах, і на землі мир, що його дарував нам Твій прихід. Спасе наш, слава Тобі» (литійна стихира Різдва).

Перші рядки книги Біблії є надзвичайними. Вони говорять нам про такі цілком зрозумілі, загальновідомі біблійні істини. Вони відкидають поширені на сьогоднішній час лжевчення. По-перше, вони відкидають атеїзм, тому що тут говориться, що Господь створив все. По-друге, вони заперечують пантеїзм, тому що тут говориться, що Бог знаходиться за межами Свого створіння. По-третє, вони заперечують політеїзм, тому що тут йде мова про одного Бога, котрий створив всю вселену. По-четверте, вони заперечують гуманізм, бо тут говориться, що Бог, а не людина є царем вселеної.

І саме тому життя має сенс, тому ті, хто вірять в Бога можуть сказати, що вони живуть для того, щоби прославляти Бога та радіти Йому. Недаремно апостол Іван сказав такі слова: «Достойний ти, Господи й Боже наш, прийняти славу і честь і силу, бо ти створив усе, і волею твоєю воно існує і створено» (Одк. 4:11).

Розповідь про створення світу є моделлю створення християнина, а це означає, що Бог, Котрий знищив світлом темряву, показує як Він може відкрити наші темні серця світлом пізнанням Ісуса Христа. Тому апостол Павло написав: «Бо Бог, який сказав: «Нехай із темряви світло засяє», – він освітлив серця наші, щоб у них сяяло знання Божої слави, що на обличчі Ісуса Христа» (ІІ Кор. 4:6).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *