Що таке душа?

Чомусь не кожний з нас задумується над цим питанням. А якщо раптом хтось, отямившись від безликості та сірості світу, і вирішує стати дослідником землі невідомої, одразу розуміє, яку ношу він на себе взяв.

О, як добре, на перший погляд, видно душу нашого ближнього. Скільки в один момент ми знаходимо в ньому вад і ще багато всього, чим ми гидуємо і до чого соромимося навіть доторкнутися. Ми розглядаємо ближнього, як дивляться на виродків у анатомічному театрі. Відвідувачі споглядають один одного і тихо шепотять, обмінюючись враженнями: «ось тут дуже добре видно його хтиву сторону, а якщо зайти з цього боку… так він ще й ненажера, і злодій, і брехун…».

Досліджувати чужу територію приємно і зовсім не боляче. Саме не боляче. Біль — перша ознака хвороби, а де болить більше — там виразка. Страшна, така, що нариває, що стікає гноєм. Та де ж це місце багатоболісне, багатостраждальне? В душі? У мене? Не може бути. Тільки не я. Це у них у всіх душа така, це вони всі кричать від болю, адже я мушу, я просто зобов’язаний бути здоровим…

Коли, нарешті, знаходиш душу і в себе — весь світ стає іншим. Душа — як мутна вода: що глибше, то страшніше, холодніше. А як там, на глибині моєї душі? Де її дно? Треба, обов’язково треба не побоятися, набратися мужності — і пірнути глибше… і виявиться, шо ця глибина веде просто на дно пекла. Але як же так? Я так хотів бути не таким, як усі, так мріяв прожити життя інакше… Я зневажав інших і дотепер ніяк не міг збагнути, чому всі, хто пірнав у глибини своєї душі, вже були іншими, зовсім іншими, коли знову з’являлися на поверхні. Дивно! Але ця глибина принесла полегшення. Все стало зрозумілішим і яснішим.

Жити — означає просвітлювати і просвітлюватись. Адже пекло так боїться світла, а отже — світло… Нам потрібне Світло. І Воно обов’язково з’явиться, тільки треба не забути Його покликати. Тільки покликати… Господи!

Архімандрит Іоасаф (Перетятько)

За матеріалами: http://otrok-ua.ru/

2 коментар

  1. Дуже вдячна всім хто працював і працює над цим сайтом!!! Дякую Вам! Саме тут я знайшла відповіді на деякі свої питання і продовжую це робити!
    Дякую, що Ви є!!!

    1. Дякуємо за Ваш коментар!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *