В життєвій історії Йони ми зустрічаємо таку подію: Бог наказує йому йти проповідувати до народу Ніневії. І замість того, щоби послухати Господа, Йона йде в протилежному напрямку. Він добирається до морського порту Яффи, сідає в човен, котрий направляється в Таршіш.
Біблія продовжує описувати нам його пригоди: «Господь кинув на море великий вітер, і на морі знялася страшна хуртовина, тож корабель ось-ось мав уже розбитись» (Йон. 1:4). Досвідчені моряки запанікували, бо ця буря була такою страшною, яку вони раніше у своєму житті не зустрічали. Тому й не дивно, що вони прагнуть дізнатися причину її появи. Тоді Йона признається, що ця буря відбувається саме через його непослух Богу. І моряки викидають його за борт, у розлючене море.
Йона, кинений у бушуюче море, думав, що загине. Він не знав, що Господь приготував велику рибину, яка має проковтнути його. «І пробув Йона .в нутрі риби три дні й три ночі. З нутра риби Йона почав молитися до Господа, Бога свого. Він мовив: «У моїй скруті до Господа візвав я, й Він відповів мені. З нутра шеолу закричав я, і Ти почув мій голос… Коли моя душа в мені умлівала, про Господа згадав я, і моя молитва долинула до Тебе, до храму до святого Твого» (Йон. 2:1-3;8)
Бурі проникнуть у наше християнське життя під виглядом різноманітних випробувань та труднощів. Це можуть бути хвороби, проблеми в сім’ї, на роботі, матеріальні чи юридичні. Список можна продовжувати та продовжувати. Проте існують три види бурь, з якими зустрінеться кожна віруюча людина.
Буря, котра вдосконалює. Це відбувається тоді, коли Господь допускає труднощі в нашому житті, щоби зробити нас духовно сильнішими. Йов пройшов саме через таку вдосконалюючу бурю. Біблія підтверджує: «Та Йона встав, щоб утікати в Таршіш, далеко від Господа. Прийшов він до Яффи, знайшов корабель, що плив у Таршіш, заплатив за переправу й вступив до нього, щоб відплисти з ними у Таршіш, далеко від Господа. Але Господь кинув на море великий вітер, і на морі знялася страшна хуртовина, тож корабель ось-ось мав уже розбитись» (Йов. 1:3-4).
Буря, котра захищає. Таку бурю пережили Христові учні, коли пропливали Галилейським морем, після чуда насичення 5 000 чоловік. Людям сподобалося це чудо. Вони бачили і воскресіння з мертвих, і повернення зору, слуху та мови, тому не переставали вважати ці чуда неймовірними й дивовижними. А тут ще й безкоштовний обід: 5 рибин і 3 хлібини, а було нагодована велика кількість людей.
Натовп прагнув насильно зробити з Ісуса царя, тому Він і поквапився відплисти звідтіля. І тут апостоли проходять цю бурю, котра оберігає їх від різного роду спокус, особливо гордості та вивищення.
Буря, котра виправляє. Найчастіше ми самі наштовхуємося на ці бурі, коли пожинаємо наслідки своїх дій. Йона потрапив саме під таку бурю, коли провинився перед Бога. і в цьому була тільки його вина. Він сам себе наштовхнув на цю бурю.
Інколи нас також хочеться втекти від усіх, особливо від Бога. проте не існує такого місця, де б Його не було. Ісус Сам сказав: «Я тебе не зоставлю, Я тебе не покину» (Євр. 13:5). Тому й не намагаймося втікати від Бога. Навпаки, нам потрібно бігти до Нього, прикладаючи усі свої сили. Бо в нас є ще один шанс, який отримав і Йона: «Господь повелів рибі, й вона виблювала Йону на сушу» (Йон. 2:11).
Потім Господь закликає Господа все ж таки проповідувати серед народу Ніневії. І Йона йде туди, більше не ризикує, а виконує все те, що Бог прагне. І тут ми бачимо найбільше духовне пробудження в історії людства.
Хоча є ще один факт про Йону, котрий потрібно вияснити: він почав втрачати надію. Те ж саме ми бачимо сьогодні: чимало людей починають зневірятися та втрачати надію. І, в якій би бурі, ми не знаходилися сьогодні, пам’ятаймо, що нам не слід падати духом. Піднімаймося і долаймо її. Бо у кожної бурі є свій початок, середина і кінець. Буря може бушувати деякий час, але все ж таки вони закінчиться. Якщо Господь врятував Йону із черева рибини, то Він зможе витягнути нас із того, з чим ми боремося сьогодні.