Хто ці люди: митарі та фарисеї?

Хто такі фарисеї?

Фарисеї – це юдейська релігійна течія та політична партія, дослівно слово «фарисеї» означає «відокремлені». Серед фарисеїв в часи Христа ми не знайдемо людей, які б займали високі посади, хоч для простих людей фарисеї були релігійними лідерами та авторитетами. Фарисеї намагались досконало дотримуватись Закону Мойсея та інших релігійних приписів, котрі вони прирівнювали до Тори. Слід відзначити, що вони вірили у духів та у воскресіння мертвих (див. Діян. 23:6; 24:15).

На сторінках Нового Завіту ми зустрічаємо фарисеїв, як противників Ісуса Христа, котрі  Його випробовують та шукають, якби його звинуватити у богохульстві.

Між Ісусом та фарисеями дуже часто спалахували суперечки, бо вони покладалися на особисту праведність більше, аніж на Бога (див. Ів. 3:8-10).

Риси фарисея досить чітко вимальовує Христос у Своїй притчі про митаря та фарисея (див. Лк. 18:9-15), коли вони увійшли в Єрусалимський Храм помолитися. У цій притчі митар виправданий, бо він у смиренні та простоті свого серця визнає свою гріховність та просить у Бога про милосердя. Через те, що фарисей хвалиться виконанням Закону та принижує митаря, котрого вважав за великого грішника одержує осудження. Фарисей забув, що тільки Богові належить судити людей.

Як Бачимо із Святого Письма, що і серед фарисеїв знаходились такі, котрі запрошували Ісуса до себе додому (див. Лк. 7:36; 11:37; 14,1). До фарисеїв належали і Савло (майбутній апостол Павло), Никодим (див. Ів. 3:10), котрий разом із Йосипом Ариматейським зняли з хреста тіло Ісуса та організували Його поховання, а також Гамалиїл (див. Діян. 5:34).

Хто ж такі митарі?

Хто ж такі митарі? Митар – це збирач податків. В новозавітні часи Юдея була однієї із провінцій Римської імперії. Податки та мито збирала не держава, а орендатори окремих областей. Для цього вини винаймали особливих чиновників – митарів із місцевого населення. Держава окреслювала розміри податку, а митарі збагачувалися за рахунок того, що брали більше. Тому й не дивно, що митарів не любили у всіх провінціях імперії.

Ми пам’ятаємо, що кожного із апостолів вибрав Сам Ісус. Покликавши до Себе, всіх, кого тільки Сам забажав (див. Мр. 3:13). Проте не знайдемо більш дивовижного покликання інших апостолів, як апостола Матея.

Слово «митар» було близьким до розуміння «грішник» (див. Мт. 5:46; 9:10; 11:9; 21:31; Лк. 5:30; 7:34). Згідно навчання Талмуду, єврей, котрий став митарем, вважався відлученим від ізраїльської спільноти (див. Мт. 18:17).

Христос, Котрий прийшов покликати грішників до покаяння (див. Мт. 9:13), прийшов і до митарів (див. Мр. 2:15; Лк. 5:27,29; 19:5), не дивлячись на злослів’я юдеїв (див. Мт. 5:11; 11:19; Лк. 5:30; 7:34; 19:7), Він також їв із митарями та грішниками (Лк. 15:1).

Один із митарів – Матей (Левій) став апостолом Ісуса Христа (див. Мт. 10:3; Мр. 2:14), інший – Закхей – Його послідовником (див. Лк. 19:2).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *