Про основне в релігійному житті за минулий тиждень (15-21 жовтня 2018)

Короткий огляд

Релігійне життя минулого тижня було досить цікавим, основні події – це, ніби відлуння, заяви патріарха Варфоломія від 11 жовтня 2018 року.

Отже, про все послідовно:

15 жовтня у Мінську відбувся Священний Синод Російської Православної Церкви. Швидше за все, читач скаже: відбувся та й відбувся, а чим він цікавий для нас? Так-от, якщо врахувати, що територія Білорусі на 1686 була частиною Київської Митрополії, то, напевно, місце проведення Священного Синоду досить символічне, а, якщо врахувати  запевнення президента Білорусі Олександра Лукашенка: «Повинен вас запевнити, як би не складалася ситуація, ми будемо робити все, щоб у мирній і спокійній Білорусі не було ніколи антагоністичних зіткнень не тільки релігій, але, боронь Боже, між нами, православними». То стає очевидним, що РПЦ грає на випередження, прикриває, так би мовити, один із флангів, намагається показати, що Білоруська Церква є, була і буде у сферах впливу РПЦ.

Однак на цьому ж Синоді прозвучала заява про припинення євхаристійного спілкування між РПЦ та Константинопольським Патріархатом. Зазначається, що від цього часу всі священнослужителі РПЦ не можуть співслужити з священнослужителями Константинопольського Патріархату, а миряни не можуть приймати Святі Таїнства, що здійснюються у храмах Вселенського Патріархату.

Виглядає, що Константинополь не припинив зі своєї сторони літургічне спілкування із РПЦ. Так, Канцелярія Архиєпископа Російських Православних Церков в Західній Європі, що є частиною Вселенського Константинопольського патріархату, поширила повідомлення, що вони, хоча і є частиною Константинопольського Патріархату не переривають євхаристійного спілкування із Московським Патріархатом.

А ще, в РПЦ близькі до оголошення списку заборонених для відвідування місць російськими туристами, маразм крєпчаєт…  

Є в українців одна приказка: «Де два українці – там три гетьмани». Це прислів’я пригадалось мимоволі, коли подивився інтерв’ю предстоятеля УАПЦ Макарія (Мелетича) телеканалу ZIK. Першоієрарх УАПЦ зазначає, що Собор, який об’єднає православних відбудеться тоді, коли буде підготовлений статут Об’єднаної Церкви, назва церкви. Таке виглядає, що може повторитись 2015 рік, коли спроба поєднання УПЦ КП з УАПЦ завершилась нічим чи, краще сказати, луснула, як мильна бульбашка. Хоча сьогодні може бути залучений адмінресурс і до поєднання церкви прийдуть завдяки державі. Подивимося, що час покаже…

Глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук) в інтерв’ю англомовному виданню ватиканських подій «CRUX» () зазначив, що після заяви Патріарха Варфоломія екуменічний діалог набуває інших форм. Зокрема, Блаженніший Святослав сказав: «Досі екуменічний діалог між Католицькою Церквою та православним світом сприймався крізь призму політики «Остполітік» та через стосунки Москви і Ватикану. Тепер потрібно переосмислити не лише спосіб ведення цього діалогу, а й оновити саму концепцію екуменічного діалогу з урахуванням того, що є інші представники православ’я».

Від 18 жовтня 2018 Андріївську Церкву в Києві передали «…у безоплатне постійне користування Вселенського Патріархату для звершення богослужінь, релігійних обрядів, церемоній і процесій». До недавно відповідні рішення приймались на користь РПЦ МП, сьогодні на користь іншої конфесії. Мені цікаво одне, а чи має законодавець такий механізм як ці пам’ятки архітектури і найосновніші духовні святині назад повертати у власність народу. А ще,  щоб ця ситуація не нагадувала ситуацію із паспортами: цар захотів – дав, цар захотів – забрав…

17-18 жовтня у Ватикані перебував голова Відділу Зовнішніх Церковних зв’язків Московського Патріархату, митрополит Іларіон (Алфєєв). Звичайно, що він не втратив нагоди, у черговий раз пожалітися на Україну та на схизму.

Як повідомляє Білоруська служба Радіо Ватикану Російська Православна Церква припиняє участь в роботі Змішаної Міжнародної Комісії із богословського діалогу між Римо-Католицькою Церквою та Православною Церквою. Про це заявив митрополит Іларіон (Алфєєв) на зустрічі 19 жовтня 2018 року із Папою Франциском. Однак Московський патріарх продовжить надалі провадити діалог із Римо-Католицькою Церквою. Для мене особисто цікавим є той факт, що, якщо до сьогодні перепоною до поєднання церков були уніати, то тепер до цього списку зачислили Константинопольський патріархат, УПЦ КП та УАПЦ.

Засідання синоду відбулось не тільки у Мінську, але також і в Києві. 20 жовтня пройшов синод УПЦ КП. Найцікавіше рішення УПЦ КП. Отож, титул Філарета відтепер звучить: «Святіший і Блаженнійший Філарет, Архиєпископ і Митрополит Києва – Матері міст Руських, Галицький, Патріарх всієї Руси-України, Свято-Успенських Києво-Печерської та Почаївської Лавр Священноархимандрит», якщо немає часу, то можна звернутись по скороченій формулі: «Святіший Філарет, Патріарх Київський і всієї Руси-України». Друзі-журналісти, вам великий привіт, спробуйте тепер звернутись не по уставу… жартую…

Фото: Білоруська служба Радіо Ватикану

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *