Про піст та покаяння

Час, в якому ми із вами живемо, особливий. Це час Великого Посту. Багато людей зможе сказати, що Великий Піст – це час, коли не можна їсти м’яса та певного видів їжі, не можна дивитися телевізор, телесеріали та шоу. Інші люди скажуть, що під час Великого Посту не можна вживати спиртних напоїв та захоплюватися азартними іграми. І в цьому є певне зерно правди. Проте виходить так, що люди, які звертають увагу тільки на зовнішній аспект Посту, не постять по-справжньому, але зберігають тільки дієту.

Церква закликає нас, щоб ми постили духовно та  тілесно. Суть Посту не в тому, щоби відмовити собі в певних видах їжі, розвагах, але, щоби відмовитися від того, що всеціло захоплює нас та віддаляє від Бога. Піст – це час служіння Богові молитвою та покаянням, тому найважливіше у часі Великого Посту навести порядок у своїй душі.

З приходом весни ми намагаємося прибрати в будинках та на подвір’ях, так само і Церква пропонує нам під час Великого Посту подивитися, що наповнює нашу душу, прибрати ту пилюку, котра осіла в наших серцях.

Піст у Церкві розпочинається із прощеної неділі, коли люди один в одного просять прощення, – в цей день ми ніби прощаємося одні з одними, відправляючись в далеку мандрівку. Дуже важливо в часі Великого Посту поставити добрий фундамент, яким є всепрощення, примирення.

Пригадаймо собі слова Спасителя: «Коли, отже, приносиш на жертовник дар твій і там згадаєш, що твій брат має щось на тебе, зостав там перед жертовником твій дар; піди, помирись перше з твоїм братом і тоді прийдеш і принесеш дар твій» (Мт. 5:23-24). Багато з нас в часі Великого посту скрупульозна досліджують етикетки на продуктах, які вони містять інгредієнти. Якщо б ми так сам ретельно підходили до вмісту нашої душі та совісті! В часі Великого Посту основне побачити власну душу та серце, зрозуміти, яка мета та призначення людини. Нашою метою найперше є боротьба із гріхом. В ці дні Церква дає нам можливість, щоби ми подивились на себе через призму Євангелія: наше милосердя, терпіння, співчуття.

В часі Великого Посту Церква молиться особливу молитву преподобного Андрея Сиріна: «Господи і Владико життя мого! Духа лінивства, недбайливості, властолюб’я і пустомовства віджени від мене. Духа чистоти, покори, терпеливості й любові даруй мені, слузі Твоєму. Так, Господи, Царю! Дай мені бачити гріхи мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословенний на віки вічні. Амінь». Ця молитва – це своєрідна духовна програма, духовний критерій, орієнтир, до якого повинна прагнути кожна людина. Вона вказує нам на основні проблеми, основні хвороби та недоліки нашої душі: «Духа лінивства, недбайливості, властолюб’я і пустомовства віджени від мене» – ось основні причини гріха. Так само ця молитва вказує на ті чесноти, які повинні бути поставлені, немов той наріжний камінь, в нашому християнському житті: «Духа чистоти, покори, терпеливості й любові даруй мені, слузі Твоєму».

Апостол Павло написав такі слова: «Я боровся доброю борнею, скінчив біг – віру зберіг» (ІІ Тим. 4:7). Бажаємо нашим читачам пройти шлях Великого Посту так, щоб усі могли повторити ці слова апостола Павла перед Господом.

Бажаємо усім духовної весни, котра, звичайно, що повинна розпочатися із спроби навести порядок у своїй душі, з її оновлення, просвічення та поєднання із Богом, щоби на небі була радість через Вас, про котру Господь сказав: «… на небі буде більша радість над одним грішником, що кається, ніж над дев’ятдесят дев’ятьма праведниками, що їм не треба покаяння» (Лк. 15:7).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *