У наш час тільки лінивий нічого не писав про екологічні проблеми, про витрати природного газу, про альтернативні джерела енергії, теплозбереження. Ми теж вирішили поділитись кількома порадами як можна зробити дім більш енергоефективним, як за допомогою простих речей можна зекономити на витратах на тепло.
Сьогодні показник споживання газу та інших енергетичних ресурсів в Україні в декілька разів перевищує середньоєвропейський, що катастрофічно впливає на економічне та екологічне становище країни. Відповідно завдяки раціональному використанню енергії та теплозбережності можна досягнути суттєвого покращення енергетичної, екологічної та економічної ситуації та безпеки нашої Батьківщини. При цьому саме у сфері опалення, завдяки певному знанню та бажанню його застосовувати у повсякденні можна економити найбільшу кількість електроструму, газу та інших енергоносіїв. Чому? Тому що саме при опаленні споживається найбільша частина всієї енергії, яка використовується у домашньому господарстві (до 70%). Причому часто ця енергія використовується надзвичайно марнотратно.
У холодну погоду в загальному 28% тепла втрачається через недбало ущільнені двері та вікна, 18% – через стіни, 6% – через підлогу та підвальні приміщення, 16% – через стелю та дах і 32% – через вентиляційні отвори й димоходи.

Раціонально плануйте
Думка про необхідність енергозбереження має бути присутньою вже при плануванні будинку, зокрема при визначенні його величини, кількості, розміру та розташування вікон, а також виборі оптимальної системи опалення.
Чудернацький будинок-палац з багатьма кутами, виступами та багатим на перепади «ландшафтом даху» буде потребувати значно більше енергії для забезпечення його теплом, ніж компактно побудований дім однакової величини.
У багатоквартирному будинку витрати теплової енергії суттєво залежать від частки зовнішніх площин (зовнішні стіни, стеля, дах, підвальне приміщення під підлогою), через які додатково проникає холод. Тому кутові квартири, зокрема на першому та останньому поверхах, особливо під дахом, як правило, витрачають значно більше теплової енергії, ніж квартири всередині будинку, які торкаються своїми стінами, стелями та підлогами теплих сусідніх квартир.
Економте інвестуючи
Витративши при будівництві чи ремонті будинку дещо більше грошей на енергозберігаючі матеріали, Ви заощадите енергію і в довгостроковій перспективі суттєво зекономите на опалюванні та зменшите викиди парникових газів.
Належна теплоізоляція будинку (зовнішніх стін, підлоги та стелі) дозволяє більш ніж удвічі знизити витрати на опалення та шкоду для довкілля!
Понад 50% енергії можна економити завдяки заміні застарілого котла системи водяного опалення на більш енергоощадну модель.
Заміна кахельної пічки на газовий конвектор дозволяє майже втричі знизити витрати на опалення.
Якщо є можливість, встановіть на даху будинку сонячні панелі для гарячого водопостачання та системи опалення.
«Гроші на вітер»?
В опалювальний сезон через недостатню ізоляцію вікон можна втрачати понад 30% тепла. Відповідно саме тут лежить великий потенціал економії. Щоб того реалізувати, необхідні не надто великі зусилля: кожного року перед опалювальним сезоном перевірте щільність вікон.
Для цього можна поставити аркуш паперу між вікном та рамою. Якщо аркуш можна легко витягнути, то ущільнення є недостатнім.
Варто також перевірити, чи немає в рамах мікрошпарин. Найкраще це зробити у вітряний день із палаючою свічкою.
Сьогодні для утеплення вікон можна придбати спеціальні теплоізоляційні стрічки. А ще краще придбати металопластикові склопакети, що забезпечити добру теплову та шумову ізоляцію.
Оптимальна температура
- Для самопочуття та здоров’я людини в приміщеннях, де проводимо найбільшу кількість часу, найоптимальнішою є температура 19-20°С, а для спальні – 16-18°С.
- Кожен градус зменшення кімнатної температури економить 6% коштів, затрачених на опалення.
- Таким чином, підвищуючи температуру нагрівання нашого помешкання з 19°С до 24°С, ми додатково витрачаємо до 30% енергії, що йде на опалення.
- Надто висока температура робочих та житлових приміщень є також причиною зниження працездатності та виникнення застудних захворювань.
Правильно провітрюйте
- Уникайте тривалого провітрювання: провітрюйте недовго (5-7 хв.), але частіше та інтенсивніше (широко відчинивши вікно чи кватирку).
- Неприпустимим марнотратством і шкодою для природи є залишення відкритої кватирки за холодної погоди на цілий день.
- Чим холодніше на вулиці, тим коротшим має бути провітрювання, оскільки тоді циркуляція повітря відбувається значно швидше.
- Якщо маєте фінансову спроможність, то встановіть систему вентиляції з теплообміном, що поряд із забезпеченням чистим повітрям і позитивним впливом на стан здоров’я дозволить знизити до 80% втрати тепла.
Розповітрюйте системи опалення
- Якщо у Вас недостатньо нагріваються батареї системи водяного опалення, попри відкритий клапан термостата, чи нагріваються нерівномірно, або ж у батареях чути сторонній звук, то імовірною причиною може бути потрапляння в систему повітря.
- В такому випадку необхідним є розповітрювання системи опалення, яке можна здійснити наступним чином: закрийте клапан термостата та відкрийте клапан розповітрювання на батареї і, підставивши якусь посудину, випускайте повітря, чекаючи, поки не почне виходити вода.
- Знову закрийте клапан розповітрювання і поставте у початкове положення клапан термостата.
Інші маленькі, але важливі поради
- Не накривайте нагрівальні прилади речами, адже це зменшує теплообмін.
- Не закривайте радіатори опалення фіранками чи невдало розставленими меблями.
- Зменшіть подачу тепла на ніч чи перед виходом на роботу.
- Зачиняйте на ніч віконниці, опускайте жалюзі та гардини. Це дозволяє знизити втрати тепла приблизно на 10%.
- За тривалішої відсутності зменшіть опалення до мінімуму.
- Встановіть позаду батареї теплоізоляційний екран. У найпростішому варіанті це може бути звичайна фольга.
- Вдягайтесь відповідно до сезону. Зима – це не час для шортів та футболки, Натомість тепла сорочка чи светр дозволить комфортно почуватися в приміщенні заощаджувати тепло та енергію, відмовитись від надмірного опалення.
- Опалюючи приміщення, які не використовуєте, Ви намарно витрачаєте гроші, завдаєте шкоди довкіллю.
- Зачиняйте двері до суміжних неопалюваних кімнат.
- Подвійні вхідні двері допоможуть зменшити втрати тепла з Вашого помешкання.
- Слідкуйте за тим, щоб були закритими вхідні двері до під’їзду – це збереже Вам тепло та стіни від цвілі.
Володимир Шеремета «Екологічний Дороговказ»