Люди звикли захищати важливу інформацію за допомогою ключів. Ключ від дому, ключ запалювання в автомобілі, PIN-код банківської карти. Користуючись комп’ютером смартфоном чи ще якимось девайсом нам доводиться вводити паролі, а ще потрібно пам’ятати пароль до своєї електронної пошти, до акаунту в соціальній мережі, месенджера та інших. При цьому, зазвичай, ми стараємось придумати такий пароль, щоб його потім не забути. То ж не треба дивуватись, якщо ми втратимо доступ до пошти чи до своєї сторінки на фейсбуці.
Є ключ – є доступ. Можемо до свого дому придбати дорожезний та крутезний замок, наші двері можуть нагадувати двері банківського сховища, але якщо двері можна відімкнути одним універсальним ключем, то у всіх цих засобах безпеки немає сенсу, а якщо ще ключ висить на крючку біля вхідних дверей, чи схований під килимком біля вхідних дверей, то гріш ціна такій системі безпеки.
Спробуймо подумати, яким має бути надійний пароль. Найперше, достатньо довгим, хоча б 20-30 символів, іноді можемо використати цілу фразу. Досить часто роблять помилку користувачі, які як пароль вибирають особисту інформацію: день народження, номер телефона, кличка собаки чи кішки, дата весілля. Пароль має бути унікальним, не користуйтесь тим самим паролем знову і знову.
Завжди дотримуйтесь правила: Кожному ресурсу свій пароль.
Пароль – це не напис на пам’ятникові, а тому його слід час-від-часу міняти. Людина звикає до пароля, не хоче його міняти, бо заледве завчила. Чим довше ми не міняємо пароль, тим вища ймовірність, що вкінці-кінців його дізнаються ті, кому не слід його знати.
Пароль має бути приватним. Часто листочки із паролем наклеюють на монітор. Сподіваюся, що у Вас не має такої шкідливої звички. Як тільки ви підозрюєте, що ваш, хоча б один пароль, був зламаний, про нього дізнався хтось посторонній, пострайтеся якнайшвидше поміняти всі паролі. І ще: не зберігайте паролі в текстових документах Word, а ще якщо документ названий «Паролі», то його захочеться викрити та прочитати
Змінюйте регістр букв. Як Вам такий пароль: «слАвА УкрАЇнІ» (кожна голосна буква у верхньому регістрі) чи такий «гЕроям слАва» (у кожному слові перша голосна буква у верхньому регістрі).
Крім букв використовуйте так само і цифри та інші знаки, скажімо, крапки, дефіси. Іноді букву можна замінити на цифру: «-М0вчання-30л0т0-». Тут замість букви «о» вжито цифру «0», а замість літери «з» цифру «3».
А ще можна використовувати мнемонічні вирази, щось таке: «РТСДШСВЗДВГВГХП», це вам нічого не говорить і правда що це важко запам’ятати але насправді це перші літери вірша Т. Г. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий»
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
Навіть, якщо ви забудете цей пароль, то варто пригадати вірш згадаєте і пароль, подібно можете використати улюблений вірш чи пісню.
Це вам допоможе, якщо потрібно запам’ятати два-три паролі, але якщо ви активний користувач і кількість паролів перевалює за десяток, то тут все запам’ятати досить проблематично, а то й неможливо.
Тут на допомогу може прийти спеціальна програма для створення та зберігання паролів. Однією із таких програм є KeePass (про неї ми, можливо, поговоримо пізніше). Ця програма зберігає всі паролі в захищеній базі даних, вам залишається тільки запам’ятати один-єдиний пароль за допомогою котрого ви входите в саму програму, а ну, і звичайно, що той єдиний пароль має бути надійний. Програма так само допоможе Вам створити пароль та упорядкувати їх по категоріях. Із програмою теж можна працювати із USB-флешки, а, отже, ви завжди будете мати свої паролі під рукою, де б ви не були.
За матеріалами: SECURITY IN A BOX