Пророк Ілля

Пророк Ілля – це один із тих старозавітних пророків, яких вшановує Церква. В нашому літургійному календарі ми бачимо, що переважно імена всіх пророків ми згадуємо в місяці грудні, перед Христовим Різдвом. Саме тоді в церковному календарі ми знаходимо імена таких пророків: Авакум, Наум, Захарія, Даниїл. І в цьому є певна логіка, бо закінчуються старі часи та розпочинають часи нові. Та ми бачимо, що пророк Ілля стоїть осторонь. Можливо, тому що його ім’я дуже часто згадується в Новому Завіті.

Ім’я цього пророка з єврейської дослівно можемо перекласти, як «мій Бог, Ягве». І, справді, пророк Ілля цілим своїм життя засвідчив, що Ягве є істинним Богом. Він жив у ІХ століття до народження Христа і його життя припало на царювання ізраїльських царів Ахава та Ахазія. Саме за підтримки цих царів в Ізраїлі запроваджується гріх ідолопоклонства.

В І книзі Царів, в розділі 17, ми бачимо, як пророк Ілля ніби вривається в життя Ахава. Святе Писання не подає нам відомостей звідки Ілля прийшов, скільки йому років, про його особистість сказано тільки кількома словами: «Ілля тішбій, з Тішбе у Гілеаді» (І Цар. 17:1). Прийшовши до царя, він відразу промовив до нього такі слова: «Так певно, як живе Господь, Бог Ізраїля, якому я служу, цими роками не буде ні роси, ні дощу, хіба на моє слово» (І Цар. 17:1).

Ахав та Єзавель поклонялися Ваалу, який був для них богом родючості та дощу. І те, що за словом пророка Іллі настала посуха, це свідчить про те, що він кинув виклик не тільки цареві й цариці, але і божку Ваалу. Після цього він полишає царя, слухаючи слова Господнього, який промовив: «Іди звідси й повернися на схід сонця та сховайся коло Керіт-потоку, що на схід від Йордану. Ти питимеш з потоку, а крукам я повелів, щоб постачали там тобі їжу» (І Цар. 17:2-3). Пізніше за словом Божим Ілля замешкав у вдови в Сарепті Сидомській (І Цар. 17:8-16). Слід мати на увазі, що це були володіння Єзавелі та її бога. І тут ми бачимо, що навіть на території Ваала, Бог зберігає життя Іллі та вдові.

Пророк Ілля намагався пояснити своїм сучасникам Ким є Бог, що Він є володарем світу та природніх стихій, а також, що Він є справедливим Подателем всього того, що ми потребуємо. Ми бачимо, що тільки на одне слова пророка Іллі Бог затримував або посилав дощ, в домі вдови в Сарепті Сидонській помножував борошно та воскресив її сина. Усім своїм життям Ілля засвідчив Ким є Бог, Котрому він служить. Коли посуха тривала три роки, то Бог повелів Іллі іти до Ахава зі словом про те, що Він зішле дощ.

 Ми бачимо своєрідний поєдинок: між єдиним пророком Ягве, Іллею, та 450-ма пророками Ваала, в якому він і перемагає. За те, що Ілля насміхався над Ваалом, а народ, під його проводом, знищив Ваалових жреців, цариця Єзавель заприсяглася вбити його. Звичайно, що Ілля по-людськи налякався, і тоді, коли він міг дати нужденним підтримку та безстрашно виступав проти пророків, навіть тоді він у критичний момент завагався. Так Ілля сам про себе говорив: «Я палаю горливістю за Господа, Бога сил, бо сини Ізраїля покинули завіт твій, жертовники твої поруйнували й пророків твоїх вістрями повбивали. Зоставсь я один та вони намагаються й мене звести зо світу» (І Цар. 19:10).

Як бачимо життя цього пророка було складним. З однієї сторони: він мав унікальний досвід спілкування із Богом, мав повагу серед вірних Богові людей. З іншої сторони: його життя – це життя зречення, самотності, аскези, постійної небезпеки, вигнання та навіть і розчарування. Про нього можемо сказати, що він був просто однією із тих великих людей, котрі, не розуміючи і не знаючи того, приготовляли прихід Бога до людей, щоби ми могли почути слова Христа: «Господній Дух на мені, бо він мене помазав. Послав мене нести Добру Новину бідним, звіщати полоненим визволення, сліпим прозріння, випустити пригноблених на волю, оповістити рік Господній сприятливий» (Лк. 4:18-19).

Життя пророка Іллі, про котре ми читаємо у Святому Писанні, дає нам приклад, як можемо ми покладатися на Бога, як можемо ми жити по-Божому, навіть тоді, коли здається, що все проти нас. Життя пророка Іллі показує нам, що Бог завжди підтримує Своїх людей, що Він завжди підтримує тих, хто є Йому вірним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *