Задушні суботи

Свята Церква об’єднує всіх охрещених вірних на землі, святих у небі й душі у чистилищі, що ми називаємо сопричастям святих. На науці святої віри про сопричастя святих основується прадавня практика Церкви молитися за тих, які відійшли до вічності. У нашому церковному календарі кожен день тижня має свого покровителя. Суботу Церква присвятила всім тим, які відійшли до вічності, але ще не ввійшли у вічний і блаженний відпочинок зі святими у небі.

Крім згадування про померлих у кожну суботу тижня, маємо ще в нашому церковному році деякі суботи, церковні богослужби яких уповні присвячені молитвам і поминанню померлих. Ті суботи називаємо задушними, або поминальними. До них належить субота перед М’ясопусною неділею, друга, третя і четверта суботи Великого посту та субота перед Зеленими святами.

М’ясопусна неділя згадує день Страшного Суду. І тому в суботу пе-ред тим молимося «за всіх від віків померлих християн», тобто за всіх тих, які коли-небудь і де-небудь померли або згинули.

Друга, третя і четверта суботи Великого посту
Великий піст — це не тільки час покаяння й покути, але також молитов за померлих. Під час Великого посту святу Літургію служать тільки в суботу й неділю, а в інші дні відправляють Літургію Передосвячених Дарів. Щоб померлі не залишилися без ласк і заслуг Святої Літургії, то другу, третю і четверту суботи в пості призначено на особливе поминання померлих.

Субота перед Зеленими святами
Зіслання Святого Духа 50-го дня після воскресіння було завершенням справи відкуплення людського роду. Тому свята Церква, бажаючи, щоб і померлі були учасниками дарів відкуплення, у цю суботу поминає всіх від віків спочилих християн.

Поминання померлих 1 листопада (День всіх святих) та 8 листопада (Дмитрієва субота) не є автентичною греко-католицькою традицією, а запозиченнями від Римо-Католицької та Православної Церков відповідно.

о. Юліян Котрій, ЧСВВ.
Пізнай свій обряд.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *